O konieczności świadczenia o prymacie Boga mówił wybitny biblista ks. prof. Henryk Witczyk podczas spotkania Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów w Kielcach, która odbyła się z okazji szabatonu.
Dwudniowe spotkanie z religią i kulturą żydowską rozpoczęło się dzisiaj w Kielcach. W ramach szabatonu w Domu Środowisk Twórczych spotkali się przedstawiciele Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów dyskutując na temat współczesnych tożsamości: katolickiej i żydowskiej. Obrady otworzyło wystąpienie ks. prof. Henryka Witczyka, biblisty z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, członka Papieskiej Komisji Biblijnej.
Mówiąc o istocie tożsamości współczesnego katolika, wskazał trzy punkty. Po pierwsze - to prymat Boga w życiu człowieka wierzącego, wyrażany choćby w staropolskich pozdrowieniach, pacierzu, Dekalogu. Po drugie - to obraz Chrystusa, jakiego chrześcijanie wnni poszukiwać, wczytując się w dokumenty papieskie np. Novo Milenio Ineunte i Katechizm Kościoła Katolickiego, a co prowadzi do odkrycia osoby „Jezusa jako Zbawiciela, której nie można zrozumieć oddzielając Go od swojego ludu”.
Trzecim punktem „tożsamości chrześcijańskiej” jest, podkreślił ks. prof. Witczyk, moralność chrześcijańska. Najważniejsze przykazanie: miłości Boga i bliźniego - zgodnie z Ewangelią św. Mateusza i św. Marka - jest „wypełnieniem całego Prawa i Proroków”. „Cała moralność chrześcijańska byłaby zawieszona w próżni, gdyby nie było jej odwołania do Izraela” – przekonywał biblista.
Współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów o. dr Wiesław Dawidowski przypomniał, że „tysiąc lat Żydów i chrześcijan obok siebie w Polsce” to dowód na to, że więcej nas łączy niż dzieli. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Rady ze strony żydowskiej omówił 20 lat pracy Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów na rzecz wzajemnego zbliżenia i poznania. O tożsamości żydowskiej w żydowskim państwie demokratycznym mówił rabin Ron Kronish, dyrektor Międzyreligijnej Rady Koordynacyjnej w Izraelu (ICCI). W obrady włączyli się także Avigail Moshe, dyrektorka programów dla dzieci z ICCI oraz Zbigniew Nosowski redaktor naczelny „Więzi”.
Przed uczestnikami szabatonu jeszcze dzisiaj – Kabbalat Szabat – powitanie Szabatu w Synagodze, po raz pierwszy od 70 lat w Kielcach, a także liczne wydarzenia artystyczne: filmowe, plastyczne muzyczne, taneczne, odbywające się w kieleckich placówkach kultury.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.