Bądźmy świadkami prymatu Boga

O konieczności świadczenia o prymacie Boga mówił wybitny biblista ks. prof. Henryk Witczyk podczas spotkania Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów w Kielcach, która odbyła się z okazji szabatonu.

Dwudniowe spotkanie z religią i kulturą żydowską rozpoczęło się dzisiaj w Kielcach. W ramach szabatonu w Domu Środowisk Twórczych spotkali się przedstawiciele Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów dyskutując na temat współczesnych tożsamości: katolickiej i żydowskiej. Obrady otworzyło wystąpienie ks. prof. Henryka Witczyka, biblisty z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, członka Papieskiej Komisji Biblijnej.

Mówiąc o istocie tożsamości współczesnego katolika, wskazał trzy punkty. Po pierwsze - to prymat Boga w życiu człowieka wierzącego, wyrażany choćby w staropolskich pozdrowieniach, pacierzu, Dekalogu. Po drugie - to obraz Chrystusa, jakiego chrześcijanie wnni poszukiwać, wczytując się w dokumenty papieskie np. Novo Milenio Ineunte i Katechizm Kościoła Katolickiego, a co prowadzi do odkrycia osoby „Jezusa jako Zbawiciela, której nie można zrozumieć oddzielając Go od swojego ludu”.

Trzecim punktem „tożsamości chrześcijańskiej” jest, podkreślił ks. prof. Witczyk, moralność chrześcijańska. Najważniejsze przykazanie: miłości Boga i bliźniego - zgodnie z Ewangelią św. Mateusza i św. Marka - jest „wypełnieniem całego Prawa i Proroków”. „Cała moralność chrześcijańska byłaby zawieszona w próżni, gdyby nie było jej odwołania do Izraela” – przekonywał biblista.

Współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów o. dr Wiesław Dawidowski przypomniał, że „tysiąc lat Żydów i chrześcijan obok siebie w Polsce” to dowód na to, że więcej nas łączy niż dzieli. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Rady ze strony żydowskiej omówił 20 lat pracy Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów na rzecz wzajemnego zbliżenia i poznania. O tożsamości żydowskiej w żydowskim państwie demokratycznym mówił rabin Ron Kronish, dyrektor Międzyreligijnej Rady Koordynacyjnej w Izraelu (ICCI). W obrady włączyli się także Avigail Moshe, dyrektorka programów dla dzieci z ICCI oraz Zbigniew Nosowski redaktor naczelny „Więzi”.

Przed uczestnikami szabatonu jeszcze dzisiaj – Kabbalat Szabat – powitanie Szabatu w Synagodze, po raz pierwszy od 70 lat w Kielcach, a także liczne wydarzenia artystyczne: filmowe, plastyczne muzyczne, taneczne, odbywające się w kieleckich placówkach kultury.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
28°C Sobota
wieczór
25°C Niedziela
noc
20°C Niedziela
rano
27°C Niedziela
dzień
wiecej »