Senat rozpoczął trzydniowe posiedzenie

Rozpoczęło się planowane na trzy dni posiedzenie Senatu. We wtorek izba zajmie się m.in. zmianami w ustawie o NIK, a także nowelizacją ustawy o Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych.

Nowelizacja ustawy o NIK przewiduje m.in. wprowadzenie audytu zewnętrznego Izby, zastąpienie dwóch dokumentów pokontrolnych - jednym, a także wprowadzenie kadencyjności dyrektorów i wicedyrektorów Izby od 2013 roku.

Najwięcej kontrowersji w czasie prac sejmowych nad nowelą budziła sprawa audytu zewnętrznego, planowanego, co najmniej raz na trzy lata. Zdaniem prezesa NIK Jacka Jezierskiego, wprowadzone przepisy oznaczają, że audytor będzie mógł zażądać wglądu w dokumenty dotyczące np. kontroli offsetu F-16, bezpieczeństwa energetycznego, obronności czy bezpieczeństwa wewnętrznego. "Przepis jest źle sformułowany i nie gwarantuje precyzyjnie, że audytorowi zewnętrznemu nie wolno będzie pod żadnym pozorem sprawdzać procesu kontrolnego" - powiedział podczas debaty w Sejmie Jezierski.

Nowelizacja ustala ponadto liczbę wiceprezesów na trzech oraz wprowadza pięcioletnią kadencyjność dyrektorów i wicedyrektorów NIK, jednak ten przepis ma obowiązywać dopiero od roku 2013. Nowela zastępuje też dwa dokumenty pokontrolne (protokół i wystąpienie pokontrolne) - jednym wystąpieniem pokontrolnym.

Senatorowie we wtorek zajmą się także zmianami w ustawie o SKOK-ach, które zgodnie z nowelizacją podobnie jak banki, będą podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Nowela przesuwa kompetencje nadzorcze z Kasy Krajowej SKOK do Komisji Nadzoru Finansowego. Kasa Krajowa ma odgrywać rolę instytucji zrzeszającej kasy i kontrolującej ich działalność pod kątem zgodności z ustawą i zaleceniami nadzorczymi KNF. Miałaby też zabezpieczać płynność finansową kas.

Nadzór KNF będzie podobny, jak w przypadku banków. Wszystkie kasy będą musiały przejść obowiązkowy audyt finansowy, KNF będzie udzielała licencji na działanie SKOK-ów. Zgoda Komisji będzie konieczna dla powołania szefa Kasy Krajowej SKOK.

Kasa Krajowa będzie spółdzielnią osób prawnych - wszystkich kas w Polsce, które będą miały obowiązek zrzeszania się w niej. Na walnym zgromadzeniu jedna kasa miałaby mieć jeden głos. Kasa krajowa pełniłaby jedynie funkcje usługowe dla SKOK i pośredniczyła w rozliczaniu pomiędzy Kasami i miała możliwość zaciągnięcia kredytu w NBP.

Senatorowie zajmą się także nowelą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która przewiduje, że od 2011 roku pracodawcy będą mieli obowiązek wypełniania i wysyłania rocznych rozliczeń PIT swoich pracowników. Pracodawca będzie musiał obliczyć podatek pracowników, wypełnić deklaracje i wysłać je do urzędu skarbowego. W rozliczeniu uwzględni ulgi podatkowe, z których pracownik korzysta, a także jego wniosek o przekazanie 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego.

Senat ma przyjąć uchwałę w sprawie uczczenia 25. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności ks. Jerzego Popiełuszki.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
25°C Piątek
wieczór
22°C Sobota
noc
19°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
wiecej »