Reklama

Kard. Kasper w sprawie nauki o usprawiedliwieniu

„Wspólna deklaracja w sprawie nauki o usprawiedliwieniu“ jest najważniejszym wydarzeniem ekumenicznym w relacjach katolików z luteranami – uważa kard. Walter Kasper . "Od tego czasu stosunki między luteranami a katolikami są istotnie inne“ – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w rozmowie z niemiecką agencją KNA w Rzymie z okazji 10. rocznicy podpisania dokumentu.

Reklama

Wysokiej rangi przedstawiciele Kościoła katolickiego i ewangelickiego spotkają się na jubileuszowych uroczystościach w najbliższy piątek w Augsburgu.
Kard. Kasper pozytywnie ocenił bilans minionych dziesięcioleci w relacjach ekumenicznych. "Nigdy bym nie pomyślał, że podczas tych ponad 40 lat tak wiele można było osiągnąć. Również w eklezjologii, problemach dotyczących urzędu nauczycielskiego i nauce o sakramentach poczyniono istotne kroki naprzód” - powiedział watykański purpurat.

Kardynał przyznał, że w ekumenizmie minęła euforia początkowej fazy dialogu. "Nie można mówić o kryzysie wieku średniego, ale to co przepadło to entuzjazm początku“ – zaznaczył kard. Kasper. Jego zdaniem ekumenizm stał się "dojrzały, co znaczy, że z większym realizmem traktowane są istniejące problemy”.

Odnośnie najnowszych napięć związanych z wewnętrznym dokumentem Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD), krytycznym wobec Kościoła katolickiego w tym kraju kard. Kasper zwrócił uwagę, że „w międzyczasie EKD zdystansowało się od niego”. „Teraz mamy nadzieję, że dialog może być dalej prowadzony bez zakłóceń” – powiedział watykański „minister ds. ekumenizmu”.

Dwudniowe obchody rocznicy podpisania deklaracji rozpoczną się w piątek w słynnej Złotej Sali augsburskiego ratusza. Zakończy je w sobotę nabożeństwo ekumeniczne w miejscowej katedrze. Wśród uczestników będą m.in. kardynałowie Walter Kasper i Karl Lehmann oraz sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej pastor Ishmael Noko. Okolicznościowe przemówienie wygłosi ewangelicki teolog Eberhard Jüngel.

„Wspólną deklarację w sprawie nauki o usprawiedliwieniu” podpisali w Święto Reformacji 31 października 1999 r. ŚFL z jej przewodniczącym, bp Christianem Krause i Kościół rzymskokatolicki reprezentowany przez przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Edward Cassidy'ego. Ceremonia określona jako "ekumeniczne wydarzenie stulecia” odbyła się podczas nabożeństwa ekumenicznego w ewangelickim kościele św. Anny w Augsburgu. Dokument zamknął w ten sposób trwający ponad 400 lat spór w kwestii uznawanej za kluczową różnicę między dwoma Kościołami.

W deklaracji Kościół katolicki i grupująca Kościoły luterańskie Federacja wyrażają zgodną opinię, że człowieka zbawić ("usprawiedliwić") może wyłącznie Bóg, Jego łaska i miłość, a z wiary, z doświadczenia Bożego miłosierdzia, rodzą się dobre uczynki. Obie strony wyraziły "wspólne rozumienie naszego usprawiedliwienia przez łaskę Bożą dzięki wierze w Jezusa Chrystusa". Jak głosi dokument, katolicy i luteranie są zgodni co do tego, że w żaden sposób człowiek nie może powoływać się przed Bogiem na swoje starania i dobre uczynki, a odpuszczenie mu grzechów zależy jedynie od łaski Bożej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama