Reklama

Zaszczepimy się przeciw grypie?

Krajowy Komitet ds. Pandemii Grypy podejmie w poniedziałek decyzję dotyczącą zakupu szczepionki przeciwko grypie A/H1N1 - poinformowała dziennikarzy minister zdrowia Ewa Kopacz.

Reklama

Kopacz podkreśliła, że po posiedzeniu komitetu będą znane zalecenia dotyczące terminów zamówień szczepionki, grup ryzyka, które powinny zostać zaszczepione oraz ilości dawek. Dodała, że poinformuje o zaleceniach - "co do ilości, grup, które mają być zaszczepione, z której firmy (szczepionki - PAP), jak się odbywają negocjacje, jakie będą dostawy, jakie będą ceny".

Resort zdrowia szacuje, że Polsce potrzeba ponad 3,7 mln dawek dla osób z grup ryzyka. "Chcemy, żeby szczepionka była dostępna nie tylko dla grup ryzyka, ale także w aptekach. Prowadzimy działania w tym kierunku" - powiedział w sobotę PAP wiceminister zdrowia Adam Fronczak.

Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła poinformował w poniedziałek, że w województwach graniczących z Ukrainą nie zaobserwowano wzrostu zachorowań na infekcje grypowe ani grypopochodne. Jak dodał, na granicach trwa wzmożona kontrola podróżnych z Ukrainy, jak i Polaków, którzy się tam wybierają.

"Nie zidentyfikowano chorych czy przeziębionych, którzy przekraczali granice. Ilość zachorowań na grypę i choroby grypopochodne jest porównywalna, jak w ubiegłych tygodniach. W tej chwili mamy cztery przypadki w Przemyślu. Są to pacjenci w dobrym stanie klinicznym, próbki zostały skierowane na badania w kierunku grypy AH1N1. W pozostałych województwach takich przypadków nie zaobserwowaliśmy" - powiedział dziennikarzom Wojtyła.

Dodał, że wbrew doniesieniom medialnym służby ukraińskie informują, że wzrost zachorowań na grypę nie jest znaczny. "W tej chwili na Ukrainie jest misja WHO i europejskiego centrum kontroli choroby; jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami misji i jak tylko będzie to możliwe, te dane zweryfikujemy".

Ukraina jest zainteresowana propozycją Polski, by próbki wirusologiczne pobrane od chorych badane były w Wojskowym Instytucie Higieny i Epidemiologii w Puławach oraz w tamtejszym Instytucie Weterynaryjnym. Jak powiedział Wojtyła, każde z tych laboratoriów może przebadać do 300 próbek dziennie.

Szef GIS podkreślił, że z informacji z granic wynika, iż ruch w weekend się zmniejszył. "W okresie świąt zaobserwowaliśmy 20 proc. wzrost zachorowań na grypę i choroby grypopochodne na Białorusi" - tak tłumaczył z kolei fakt, że monitorowana jest też sytuacja w województwie podlaskim (do tej pory tylko w lubelskim i podkarpackim-PAP).

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Przemysław Guła dodał, że Ukraina otrzyma też od Polski pomoc ekspercką. "Pozwoli ona na stworzenie modelu i określenie skali zagrożenia. Mamy informacje o zainteresowaniu ze strony ukraińskiej taką pomocą i będziemy prowadzić rozmowy, jak ma ona technicznie wyglądać" - dodał.

"Oferta Polski, jako kraju znajdującego się najbliżej tych terenów newralgicznych, jest bardzo istotna i uzupełnia całą pozostałą pomoc, bo dotyczy badań próbek wirusologicznych z terenu Ukrainy. Jest o tyle istotne, że przy tak dużej skali zachorowalności z jaką mamy tam do czynienia możliwości badań są ograniczone" - zaznaczył.

Ministerstwo Zdrowia w Kijowie poinformowało w poniedziałek, że dotychczas wskutek epidemii grypy na Ukrainie zmarło 60 osób. Wśród ofiar jest 57 osób dorosłych, w tym dwie ciężarne kobiety, oraz troje dzieci. Według resortu, ogólna liczba chorych wzrosła do 191 tysięcy, w tym 83 tys. dzieci. Hospitalizowano ponad 7 tys. osób, z czego 123 leżą na oddziałach intensywnej terapii.

Na Ukrainie zarejestrowano dotąd oficjalnie 22 przypadki grypy A/H1N1 - poinformował w poniedziałek podczas konferencji prasowej pierwszy zastępca ministra zdrowia Ukrainy Wasilij Łazoriszyniec. Przypadków śmiertelnych w wyniku ostrych schorzeń dróg oddechowych i grypy zanotowano na całej Ukrainie 67, z tego we Lwowie 29, w Tarnopolu 14, w Iwano-Frankowsku 12 i w Czerniowcach pięć.

Wstępne dane wskazują, że zgony te nastąpiły na skutek wirusa A/H1N1, wciąż jednak trwają badania laboratoryjne - zaznaczył wiceminister, cytowany przez internetową gazetę "Ukraińska Prawda". Według niego, łączna liczba przypadków ostrych schorzeń dróg oddechowych i grypy sięgnęła 255 tysięcy. Spośród chorych 15 tys. poddano leczeniu stacjonarnemu, w tym 170 na oddziałach intensywnej terapii.

Polskie MSZ przekazało stronie ukraińskiej propozycję pomocy w zakresie diagnostyki laboratoryjnej wykonywanej przez Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii w Puławach. Ukraina wystąpiła z prośbą o pomoc międzynarodową dotyczącą przekazania m.in.: szczepionek przeciwko wirusowi grypy A/H1N1 dla grup najbardziej zagrożonych zachorowaniem, aparatury do mechanicznej wentylacji i respiratorów używanych w transporcie; leków i witamin, środków dezynfekujących oraz masek i rękawic ochronnych, a także wyposażenia laboratoriów wirusologicznych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
-1°C Sobota
rano
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
wiecej »

Reklama