Żołnierze Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego (WKPW) w Szczecinie przygotowują się do udziału w misji w Afganistanie w 2010 r. W piątek zakończyli kolejny etap szkoleń pod kryptonimem FAT EAGLE 2009.
130 żołnierzy z WKPW, którzy wyjadą na misję w lutym 2010 i spędzą w Afganistanie około pół roku, wejdzie w skład nowo tworzonej struktury Połączonego Dowództwa ISAF (ISAF Joint Command).
W trwających cztery dni szkoleniach żołnierze ćwiczyli przepływ informacji, wzajemne relacje i koordynację działań między przedstawicielami różnych specjalności wojskowych biorącymi udział w misji Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Islamskiej Republice Afganistanu.
Uczestnicy ćwiczenia byli podzieleni na tzw. syndykaty, w skład których wchodzili specjaliści ze wszystkich oddziałów i komórek Kwatery Głównej Korpusu.
Według wojskowych, taka forma ćwiczenia umożliwiła uzyskanie cennych informacji z różnych obszarów. "Każdy z przyszłych uczestników misji mógł posiąść wiedzę co do możliwości innych komórek funkcyjnych, żeby móc samemu dokonać analizy od kogo, w jakim czasie i jaką informację może otrzymać, aby rozwiązać zadanie"- wyjaśnił ppłk Maciej Gałązka.
Zadania dotyczyły m.in. wspierania działań dotyczących zwalczania przemysłu narkotykowego, reagowania w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych czy koordynowania połączonych działań kilku Dowództw Regionalnych.
W ćwiczeniu brali udział żołnierze mający już doświadczenie misyjne, w szczególności nabyte podczas poprzedniej misji w Afganistanie w 2007 roku, w ramach dowództwa ISAF, w której uczestniczyło 160 żołnierzy z WKPW. W skład grupy wspierającej ćwiczących wchodzili również oficerowie z włoskiego Korpusu Szybkiego Reagowania z Mediolanu, którzy w lipcu powrócili z Kabulu.
FAT EAGLE 2009 było kolejnym etapem przygotowań do wyjazdu na misję. Przed żołnierzami jeszcze szkolenia narodowe oraz, kończące proces przygotowawczy, ćwiczenie sprawdzające w Połączonym Centrum Wojennym w Stavanger, w Norwegii, na przełomie listopada i grudnia.
W skład utworzonego w 1999 r. WKPW wchodzi 11 państw. Korpus jest częścią sił NATO, a jego dowództwo ma siedzibę w Szczecinie. W czasie pokoju działa tylko sztab Korpusu; finansują go solidarnie armie Polski, Niemiec i Danii.
W ramach podlegających NATO sił ISAF w Afganistanie służy obecnie ok. 2 tys. polskich żołnierzy w prowincji Ghazni, ok. 200 kolejnych pozostaje w odwodzie w kraju.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.