Nie nadeszła jeszcze pora na opuszczanie Wspólnoty Anglikańskiej – stwierdził stojący na czele Rady Prymasów Stowarzyszenia Anglikanów Wyznających (GAFCON/FCA), abp Peter Akinola.
Organizację tę utworzono ponad rok temu w Jerozolimie, w opozycji do konferencji w Lambeth, by bronić chrześcijańskich zasad moralności seksualnej, w tym odmowy udzielania ordynacji biskupiej kobietom oraz zdeklarowanym homoseksualistom. Jest w niej zrzeszonych ok. 300 biskupów i 250 księży, głównie z Afryki, Ameryki Południowej i Azji. Odnosząc się do konstytucji apostolskiej „Anglicanorum coetibus” abp Akinola zauważył, że jest ona wielkoduszna i wyraża to samo zaangażowanie na rzecz historycznej wiary apostolskiej, nauczania moralnego i globalnej misji, jaką kierowana przez niego grupa wyraziła w ubiegłorocznej Deklaracji Jerozolimskiej. „Jesteśmy jednak zasmuceni, że obecny kryzys w obrębie naszej umiłowanej Wspólnoty Anglikańskiej spowodował konieczność takiej bezprecedensowej oferty” – pisze hierarcha.
W imieniu Rady Prymasów Stowarzyszenia Anglikanów Wyznających wyraża jednak przekonanie, że anglikanizm ma przed sobą jasną przyszłość dopóty jest zakorzeniony w Piśmie Świętym i posłuszny wezwaniu Chrystusa, by dotrzeć do zagubionych i nauczać wszystkie narody przestrzegania całej Ewangelii. Uważa on, że w obrębie rodziny anglikańskiej jest miejsce dla tych, którzy autentycznie wyznają wiarę niegdyś przekazaną świętym. „Chcielibyśmy zachęcić tych anglikanów, którzy zastanawiają się nad zaproszeniem wystosowanym przez Kościół rzymskokatolicki, by uznali, że Kościoły anglikańskie stają się w świecie coraz mocniejsze i dają żywe świadectwo przemieniającemu działaniu Chrystusa” – stwierdza nigeryjski hierarcha.
Abp Akinola jest przekonany, że nie jest to czas na porzucanie Wspólnoty Anglikańskiej. „Pozostajemy dumnymi dziedzicami anglikańskiej reformacji, której zasady są źródłem nadziei dla milionów ludzi. Jest to dla wszystkich chrześcijan czas, by trwać w ufności Panu, że nic, nawet bramy piekielne nie zwyciężą Jego Kościoła” - stwierdził przewodniczący Rady Prymasów Stowarzyszenia Anglikanów Wyznających.
Już 20 października, podczas zapowiedzi konstytucji apostolskiej, abp Joseph Augustine Di Noia, OP wyraził przekonanie, że papieska propozycja nie natrafi na szczególnie przychylne przyjęcie wśród afrykańskich anglikanów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.