Premier Szydło do amerykańskich żołnierzy: Welcome to Poland

Beata Szydło i minister obrony narodowej Antonii Macierewicz, w Żaganiu, pancernej stolicy Polski, oficjalnie przywitali żołnierzy US Army.

- Dzisiaj jest wielki dzień, bo możemy na polskiej ziemi w Żaganiu przywitać żołnierzy amerykańskich reprezentantów najlepszej najsilniejszej, najwspanialszej armii świata - mówiła premier Beata Szydło podczas oficjalnej ceremonii powitania żołnierzy 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej armii USA.

- Obecność wojsk amerykańskich tutaj w Polsce to kolejny krok w realizacji strategii przyjętej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wzmacniania bezpieczeństwa Polski, wzmacniania bezpieczeństwa naszego regionu. To strategia, którą realizujemy w trosce o przyszłość naszej ojczyzny i naszych obywateli. Bezpieczeństwo jest tym podstawowym pragnieniem, które każdy z nas nosi w sercu. Każda polska rodzina musi czuć się bezpiecznie w swojej ojczyźnie. A obowiązkiem polskiego państwa, obowiązkiem władz, obowiązkiem rządu jest to bezpieczeństwo zapewnić. I dzisiaj uczyniliśmy w tym kierunku ogromny krok - przekonywała premier Szydło.

Przyjazd wojsk amerykańskich to wynik decyzji podjętych w trakcie niedawnego szczytu NATO w Warszawie. Wszystko po to, aby zwiększyć potencjał odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu. Proces przerzutu sił sojuszniczych rozpoczął się w styczniu.

Żołnierze amerykańscy z 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT - Armored Brigade Combat Team) z płk. Christopherem R. Norrie na czele przyjechali do Żagania już w czwartek. Przybyłych żołnierzy będą gościć jednostki z Żagania, Bolesławca oraz Świętoszowa.

Dzisiejsze uroczystości odbyły się w pancernej stolicy Polski, bo tak nazywany jest Żagań. Pani premier zwróciła się też bezpośrednio do żołnierzy amerykańskich.

- Chciałbym podziękować, że jesteście razem z nami, ale też życzyć, aby pobyt tutaj w Polsce był dla Was czasem, który na długo zapadnie w Waszej pamięci. Byście Państwo poczuli się tutaj, jak u siebie w domu. Polacy są gościnni, mają wielkie serca - mówiła premier Beata Szydło i dodała: - Cieszymy się, że jesteście tutaj razem z nami. Welcome in Poland!

W uroczystości wziął udział m.in. Paul Jones, ambasador USA w Polsce, oraz gen.dyw. Timothy McGuire, zastępca dowódcy wojsk Stanów Zjednoczonych w Europie (United States Army Europe - USAREUR Command Group).

- Dziękuję mieszkańcom Żagania i Polski za ciepłe powitanie naszych żołnierzy. Będą tu na służbie z dala od domu i bliskich. To dla nas wszystkich ważny, wspaniały dzień - powiedział Paul Jones.

- Ta brygada pancerna to jednostka w gotowości, dysponująca najlepszymi zdolnościami bojowymi, wysoce wyszkolona i posiadająca najnowocześniejszy sprzęt i uzbrojenie. Jej rozmieszczenie jest wyrazem niepodważalnego zaangażowania Ameryki w wypełnianie zobowiązań do obrony wszystkich członków NATO - dodał.

Ambasador powiedział, że polskie i amerykańskie wojsk miały okazję się już dobrze poznać i cały czas się szkolą.

- Dzisiaj w Polsce są już nie setki, ale tysiące amerykańskich żołnierzy. Ta brygada pancerna ma zupełnie nowe zdolności i tu w Żaganiu będzie miała swoje dowództwo. Jej jednostki będą rozmieszczone w całym regionie. Będą ćwiczyły i szkoliły się z sojusznikami na całej wschodniej flance NATO. Znacząca część żołnierzy brygady i sprzętu pozostanie w bazach w Polsce tu w Żaganiu, a także w Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu - wyjaśniał ambasador USA.

- Jesteśmy dumni, że możemy służyć w Polsce. (…) Powiem jasno - Polska to ważny sojusznik Ameryki. Ameryka będzie zawsze z Polską broniła wolności - dodał.

Przypomnijmy, że na żagańskim rynku, podobnie jak w innych 15 miejscowościach w Polsce, w samo południe rozpoczął się piknik plenerowy pod hasłem: „Bezpieczna Polska”. W jego trakcie można m.in. zobaczyć sprzęt wojskowy, jakim dysponują polscy i amerykańscy żołnierze. Na scenie wystąpi wielu lokalnych artystów, a gwiazdą wieczoru będzie Zespół „Pectus”.

W uroczystościach wziął udział bp Tadeusz Lityński, a także parlamentarzyści, lokalne władze, samorządowcy, a przede wszystkim wielu mieszkańców Żagania i regionu.

Przeczytaj także:

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  14.01.2017 23:16
  Mówi się "welcome to", jak w Chałupach :) Przykre, że w tak krótkiej frazie nasza premier robi błąd gramatyczny.
 • Bebok
  15.01.2017 10:53
  "Welcome IN Poland" jak to mówią w San Escobar. Pouliszjorringlisz Beata ;)
 • Gość
  16.01.2017 10:59
  Eksponowanie w tytule błędu językowego pani Szydło pokazuje, że GN wpisuje sie w krajową retorykę kompromitowania kogo sie da, jak to czynią inne media zwłaszcza mainstraemowe
 • atomowka
  16.01.2017 12:12
  widac malo znacie obcokrajowcow, anglicy i amerykanie (sama mieszkam w UK juz wiele lat) sa bardzo wyrozumiali w stosunku do obcokrajowcow i wg nich proba jakiejkolwiek komunikacji jest doceniana, bo szczerze mowiac, sami nie operuja zadnym obcym jezykiem (stosunowa wiekszosc)
  Nie hiperbolizujmy, tylko docenmy gest, bo od nas za granica wymaga sie znajomosci jezykow obcych, a gosc przyjezdzajac do nas nie zna jezyka polskiego? Mozna by sie czepiac, ale stawiam na wyrozumialosc z obu stron :D nie badzcie zlosliwi, bo oni nie sa
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  0°C Wtorek
  rano
  3°C Wtorek
  dzień
  4°C Wtorek
  wieczór
  2°C Środa
  noc
  wiecej »