“Katolicy i prawosławni zgodnie przeciwstawiają się nowym przejawom antysemityzmu, które stanowią obecnie wielkie zagrożenie”. W ten sposób kard. Walter Kasper podsumował swoją wizytę na Białorusi po powrocie do Rzymu.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem wziął udział w zorganizowanej w Mińsku konferencji na temat dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Spotkanie poświęcone wartościom religijnym jako podstawie wzajemnego szacunku zorganizował tamtejszy egzarchat prawosławny.
Kard. Kasper wyraził zadowolenie, że między prawosławnymi i katolikami nie ma już różnic w kwestii stosunku do żydów. Przypomniał zarazem, że w dialogu ekumenicznym ta kwestia do niedawna była bardzo delikatna. Dotyczyło to szczególnie właśnie Białorusi, gdzie w przeszłości żyła bardzo liczna wspólnota żydowska, w większości wytępiona podczas drugiej wojny światowej. Zdaniem kard. Kaspera takie zgodne stanowisko katolików i prawosławnych w kwestii antysemityzmu, podobnie jak planowana papieska wizyta w rzymskiej synagodze, mogą pozytywnie wpłynąć na relacje chrześcijańsko-żydowskie.
W konferencji w stolicy Białorusi wziął udział metropolita mińsko-mohylewski, abp Tadeusz Kondrusiewicz. Również jego zdaniem wydarzenie to dowodzi dobrych relacji panujących tam między obu wyznaniami. „Kościół katolicki na Białorusi bardzo dobrze współpracuje z Cerkwią prawosławną – powiedział Radiu Watykańskiemu. – Trzeba podkreślić też prawosławne inicjatywy na Białorusi w ostatnich latach. Dwa lata temu odbyła się konferencja na temat dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego, teraz kolejna konferencja, również w Mińsku, na temat dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Wspólnota żydowska nie jest na Białorusi wielka, ale dialog jest potrzebny. Cieszy to, że razem możemy się odnieść do naszych wspólnych korzeni wiary. To, że obok siebie stali przedstawiciele Kościołów katolickiego i prawosławnego i mówili praktycznie jednym głosem, z udziałem jeszcze żydów oraz przedstawicieli społeczeństwa, świata nauki, kultury, będzie ogromną pomocą dla konsolidacji całego społeczeństwa” – uważa abp Kondrusiewicz.
Moim obowiązkiem jest zachowanie danych penitenta w tajemnicy - dodał.
Co najmniej pięć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku na ceremonii religijnej.
Biblioteka Watykańska w czasie wojny stała się azylem dla prześladowanych Żydów.