Przez 12 godzin bez przerwy Siostry Misjonarki Miłości z Bangladeszu modliły się o życie syjamskich sióstr – swoich podopiecznych – oddzielonych 17 listopada w szpitalu dziecięcym w australijskim Melbourne.
15 zakonnic ze zgromadzenia założonego przez bł. Matkę Teresę z Kalkuty, które zajmowały się wychowaniem zrośniętych głowami Triszny i Kriszny, kontynuowało modlitwę nawet wtedy, gdy usłyszały,że operacja zakończyła się sukcesem. Dziewczynki czekają jeszcze kolejne operacje rekonstrukcji czaszki i skóry. „Nasza modlitwa dotyczyła nie tylko operacji, ale życia dziewczynek” – podkreśliła siostra Grace.
Dziewczynki, w wieku dwóch lat i 11 miesięcy, były pierwszymi w historii bliźniakami syjamskimi, które trafiły do sierocińca prowadzonego przez Misjonarki Miłości w Dhace. Placówka pw. bł. Matki Teresy działa w stolicy Bangladeszu od 1976 roku .Trafiają tu dzieci porzucane najczęściej przez muzułmanki, którym islam zabrania bycia samotną matką. Wiele z tych sierot trafia następnie do rodzin w Australii.
Przy zabiegu rozdzielania bliźniaczek, uczestniczyło 16 lekarzy i pielęgniarek. Operacja trwała ponad dobę.
Za odrzuceniem projektu ustawy głosowało 191 posłów, 231 posłów było przeciw.
Andrzej Bargiel po zjeździe z Everestu na nartach bez użycia tlenu.
Dla porównania, w drugim kwartale 2024 roku było to 112 proc. PKB.
Otwarte zostały też trzy kolejowe przejścia graniczne dla ruchu towarowe.
W Polsce rozpoczęły się już przygotowania do 41. Światowych Dni Młodzieży (ŚDM).