Emerytowany łaciński patriarcha Jerozolimy abp Michel Sabbah opowiedział się za samodzielnym państwem palestyńskim. W rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA hierarcha określił swoją inicjatywę powołania samodzielnego państwa jako „próbę uczynienia jakiegoś kroku” w tej sprawie.
W opinii patriarchy Sabbaha rząd palestyński znalazł się w ślepej uliczce. "Dotychczasowy tzw. «proces pokojowy» nie posunął się ani o milimetr, a obecny rząd Izraela nie jest tym absolutnie zainteresowany" - uważa Sabbah. Jego zdaniem "w takiej sytuacji trzeba więc coś zrobić, żeby się ta sprawa ruszyła". Ponadto, w polityce bliskowschodniej wspólnoty międzynarodowej panuje bałagan. Złożono Palestyńczykom wiele obietnic, a żadnej z nich nie spełniono. „Wojska izraelskie ciągle ingerują w kilku rejonach, wbrew gwarancjom, jakie otrzymaliśmy w Oslo” - powiedział patriarcha-senior. Jego zdaniem, „z pewnością nie będzie tak, że wraz z ogłoszeniem Państwa Palestyńskiego byłby zakończony konflikt, ale wkroczylibyśmy w nowy etap”.
W konflikcie palestyńsko-izraelskim są dwa wyjścia, powiedział Sabbah: albo Izrael odda Palestyńczykom 25 procent historycznej Palestyny, tak jak to przewiduje powrót do granic sprzed 1967 roku, albo zaanektuje całe terytorium. Według patriarchy „Palestyńczycy nawet by się z tym pogodzili, tylko że wtedy wszyscy mieszkańcy musieliby mieć te same prawa, a tego z kolei nie chce Izrael”.
Pod koniec ubiegłego tygodnia władze palestyńskie zwróciły się do Unii Europejskiej o wsparcie ich dążeń do utworzenia państwa palestyńskiego. Pragną, aby Rada Bezpieczeństwa ONZ uznała państwo palestyńskie w granicach z 1967 roku, a więc sprzed „wojny sześciodniowej”.
Na stanowisko łacińskiego patriarchy Jerozolimy Michel Sabbah został powołany w 1987 r. przez Jana Pawła II jako pierwszy Palestyńczyk. Ponieważ wypowiadał jednoznaczne stanowiska w sprawie konfliktu bliskowschodniego, strona izraelska ciągle zarzucała mu, że zbytnio angażuje się politycznie. Jego następcą na stanowisku łacińskiego patriarchy Jerozolimy jest od 2008 roku pochodzący z Jordanii Fouad Twal.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.