Układ korupcyjny jest szkodliwy, gdyż jego uczestnicy angażują się nie w poprawę organizacji życia społecznego, lecz marnują siły na to, aby ustawić siebie w lepszej sytuacji – stwierdza rzecznik abp. Stanisława Dziwisza ks. Robert Nęcek w Rzeczpospolitej, nawiązując do encykliki Jana Pawła II „Centesimus annus”.
Tekst jest komentarzem w sprawie afer w życiu publicznym, o których wciąż donoszą media. Ks. Nęcek pisze o odpowiedzialności wobec "zła społecznego" oraz o strukturach grzechu, do których prowadzą takie postawy, jak żądza zysku i pragnienie władzy. Wyjaśnia, że "korupcja jest zaprzeczeniem prawdy w relacjach między ludźmi i formą niesprawiedliwości. Jest zaprzeczeniem wolności, gdyż nie ma wolności bez prawdy".
"Mówi się o wyprowadzeniu pieniędzy, a myśli się o złodziejstwie. Mówi o niepoprawności politycznej, a myśli kłamstwie i pomówieniach. […] Mało kto jednak nazwie zło społeczne grzechem społecznym, a złe struktury strukturami grzechu" - pisze ks. Nęcek. Przywołuje słowa Jana Pawła II, który, mówiąc o złu społecznym, stwierdził, że chodzi o grzechy człowieka, który – „powoduje lub popiera nieprawość albo czerpie z niej korzyści […]". Dlatego odpowiedzialność społeczna odnosi się nie tylko do tych, którzy wprost zło czynią, ale także do tych, którzy przyczyniają się do jego zaistnienia. W ten sposób każdy grzech rzutuje na całą wspólnotę społeczną. Chodzi o to, że grzech społeczny narusza międzyludzką solidarność i godzi w społeczeństwo" - czytamy.
"Walka ze złem nie wyczerpuje się w fakcie likwidacji złych struktur, lecz wymaga także indywidualnego i wewnętrznego nawrócenia" - pisze ks. Nęcek.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.