Reklama

Tropem Wilczym

Msze św., apele, spektakle i biegi pamięci, organizowane 26 lutego w kilku miastach – tak Opolszczyzna uczci Żołnierzy Wyklętych.

Reklama

Tropem Wilczym   Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Ryngrafy, orzełki od czapek i podobnie zdobione guziki - po tym najłatwiej rozpoznać, że odnalezione szczątki należą do polskich żołnierzy. W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, będą organizowane biegi, apele ze składaniem kwiatów i zapalaniem zniczy, nie braknie audycji historycznych i wydarzeń kulturalnych.

W stolicy województwa już 20 lutego o godz. 18:00 rozpocznie Spektakl Teatru „Nie Teraz” z Tarnowa pt. „Wyklęci” (sala kinowa MDK w Opolu, ul. Strzelców Bytomskich 1, wstęp wolny).

W sobotę 25 lutego od godz. 10:00 opolanie mogą wziąć udział w grze miejskiej „Wilcze ścieżki” (grupy do 10 osób, zgłoszenia: 10wedrownicza@wp.pl, start: „Szachownica” przed Miejską Biblioteką Publiczną w Opolu, ul. Minorytów). Natomiast 26 lutego w siedmiu miejscach na Opolszczyźnie: w Opolu, Głubczycach, Grodkowie, Kluczborku, Namysłowie, Praszce i Zawadzkim wystartuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”.

Uroczysta Msza św. w katedrze opolskiej, z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli urzędów państwowych, służb mundurowych, szkół, kombatantów, grup rekonstrukcji historycznych i zaproszonych gości zaplanowana jest na 28 lutego na 18:30. Po niej, o godz. 20:00 w auli Domu Katechetycznego przy katedrze rozpocznie się wieczór pieśni i poezji patriotycznej przygotowany przez harcerzy ZHR.

Oficjalne obchody odbędą się 1 marca. O 13:00 w sali herbowej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego zainauguruje je akademia przygotowana przez uczniów ZSO nr 1 w Opolu, a o godz. 16:00 przy Pomniku Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego (Pl. Wolności w Opolu) rozpocznie się apel pamięci, złożone zostaną kwiaty i znicze.

Wreszcie, 3 marca o godz. 16:00 chętni będą mogli wziąć udział w III opolskim teście wiedzy o Żołnierzach Wyklętych (sala herbowa OUW).

Tropem Wilczym   Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Wiele rodzin do dziś poszukuje szczątków swoich bliskich, należących do oddziałów antykomunistycznego podziemia. Po raz pierwszy uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbędą się w Grodkowie oraz na terenie byłego lotniska Luftwaffe w Starym Grodkowie. To właśnie tam w ubiegłym roku ekipa naukowców z IPN, kierowana przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka odnalazła szczątki należące do żołnierzy z oddziału H. Flamego ps. „Bartek”.

Obchody odbędą się tam w niedzielę 26 lutego. Rozpoczną się Mszą św. o godz. 10.00 w kościele pw. św. Michała Archanioła w Grodkowie. W samo południe wystartuje Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Tropem Wilczym na dystansie 1963 m, a o 12.30 dłuższy, liczący 5000 m (szczegóły: tropemwilczym@zsrgrd.pl).

- O godz. 16.30 na terenie byłego lotniska Luftwaffe w Starym Grodkowie nastąpi upamiętnienie Żołnierzy NSZ z oddziału Henryka Flamego ps. „Bartek” - modlitwą za poległych, apelem pamięci, złożeniem kwiatów oraz zapaleniem zniczy i rac. Na miejscu będzie m.in. Zbigniew Chmielniak, łącznik oddziału „Bartka” oraz Antoni Bury (95 lat) jeden z ostatnich żyjących żołnierzy AK z Baraniej Góry, wieloletni Nadleśniczy ze Szklar i mieszkaniec Opolszczyzny – zaprasza do oddania hołdu zamordowanych przez UB i NKWD w Starym Grodkowie Marcin Kruszyński, prezes Regionalnego Stowarzyszenia Miłośników Historii i Wojskowości im. rtm. W. Pileckiego - „Kryptonim T- IV”.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama