50 lat temu siostry benedyktynki zamieszkały w Siedlcach. Od tego czasu już na stałe wpisały się w życie miasta i diecezji. Mniszki trwają nieustannie na adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwie osobistej i chórowej.
Teraz świętują 50-lecie powstania siedleckiego klasztoru. Z tej okazji, od 26 do 28 listopada odbędzie się Triduum Jubileuszowe.
W ramach pierwszego dnia Triuduum, 26 listopada, zgromadzenia zakonne z terenu diecezji siedleckiej wezmą udział we Mszy św. w południe. W piątek 27 listopada centralnym punktem Triduum będzie Msza św. o godz. 18.00, na która zostali zaproszeni księża z Siedlec i innych miejsc diecezji, szczególnie związani z życiem i posługą sióstr benedyktynek. Natomiast w sobotę, 28 listopada jubileusz zwieńczy dziękczynna Msza św., odprawiona o godzinie o godz. 9.00 pod przewodnictwem biskupa siedleckiego Zbigniewa Kiernikowskiego
Pierwsze plany przybycia Sióstr Benedyktynek od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu do Siedlec sięgają roku 1956. Z klasztoru w Warszawie miała powstać nowa fundacja w Siedlcach. Wtedy to przy zbiegu ulic Bema i Rawicza w Siedlcach rozpoczęto budowę klasztoru, a następnie kościoła. Jednocześnie mniszki prowadziły kwestę na terenie kraju i w diecezji zbierając potrzebne fundusze na budowę.
Po trzech latach budowy część klasztorna nadawała się już do zamieszkania. Z Warszawy, na nową fundację do Siedlec przybyło 12 sióstr. Uroczystego poświęcenia prowizorycznej kaplicy i kamienia węgielnego pod nowy kościół dokonał 26 listopada 1959 r. biskup siedlecki Ignacy Świrski. Od tego dnia siostry venedyktynki na stałe zamieszkały w Siedlcach realizując benedyktyński charyzmat życia mniszego przez modlitwę i pracę.
Nadal trwały jeszcze prace budowlane nowego kościoła i kompleksu klasztornego. Kościół pw. wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny został uroczyście poświęcony 7 czerwca 1962 r., a ostateczne urządzenie klasztoru trwało do 1984 r.
Siostry Benedyktynki na stałe wpisały się w życie miasta i diecezji. Trwają nieustannie na adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwie osobistej i chórowej. Pracują w ogrodzie, zajmują się hafciarstwem, a głównym ich zajęciem jest wypiekanie opłatków oraz komunikantów na potrzeby diecezji. Uczestniczą przez modlitwę w szczególnych i historycznych wydarzeniach życia religijnego oraz społecznego, tak Ojczyzny, jak i diecezji siedleckiej.
Szczególnie w okresie stanu wojennego benedyktynki włączyły się czynnie w organizowanie paczek dla represjonowanych. W ich kościele co miesiąc bp Wacław Skomorucha przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny i internowanych.
W związku z Jubileuszem została opublikowana drukiem krótka historia Sióstr Benedyktynek pt: „Klasztor SS. Benedyktynek od Nieustającej Adoracji Najświętszego Sakramentu w Siedlcach”. Autorką tej publikacji jest aktualna przeorysza m. Scholastyka Wirpszanka. Publikacja ta trafiła ostatnio do parafii w diecezji siedleckiej z prośbą o modlitwę i duchowy udział w ich Jubileuszu 50. lat posługi w Siedlcach.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.