W krakowskim kościele Mariackim odbyły się dziś uroczystości pogrzebowe prof. Piotra Małoszewskiego, zwierzchnika zakonu bożogrobców w Polsce. Mszy św. przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, Wielki Przeor polskich bożogrobców.
Po zakończeniu Mszy św.,na cmentarzu Rakowickim rozpoczęła się końcowa część pogrzebu. Prof. Małoszewski został pochowany w Alei Zasłużonych.
Wybitny uczony, działacz katolicki i polonijny zmarł 21 marca w Monachium w 67. roku życia.
- Piotra poznałem w latach 90 ub. wieku na spotkaniach Europejskiego Forum Katolików Świeckich, na których ja byłem w delegacji polskiej, a on - w grupie polonijnej. Mieliśmy podobne poglądy na temat zagrożeń dla katolicyzmu europejskiego, więc tworzyliśmy skutecznie „wspólny front”. Przyprowadziłem go kiedyś do krakowskiej redakcji GN, w której wtedy pracowałem, pod dobrym adresem na krakowskim Rynku - wspomina prof. Krzysztof Gurba, filozof, medioznawca, prodziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, kawaler zakonu bożogrobców. - Mógł być wzorem naturalnego i mocnego patriotyzmu, zdolności do obrony religii, jasnego oglądu sytuacji i precyzyjnego realizowania założonych celów. Miał w tym wsparcie żony Barbary i w takim samym duchu wychował swoje dzieci - Dominikę i Jana. To był przyjaciel. I bardzo będzie mi go brakowało - dodał prof. Gurba.
Piotr Małoszewski był absolwentem krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Pracował przez wiele lat w Instytucie Fizyki Jądrowej. Od 1984 r. mieszkał głównie w Monachium, pracując naukowo jako hydrogeolog i hydrolog w prestiżowym Centrum Helmholtza. Był również cenionym wykładowcą na uniwersytetach we Fryburgu, Monachium, Karlsruhe, Bernie i Bochum. W ostatnich latach życia wykładał również na swojej macierzystej uczelni - AGH. Działalność naukową łączył z wielkim zaangażowaniem w życie parafialne, działalność w strukturach katolików świeckich oraz organizacjach polonijnych na terenie Niemiec. Był m.in. członkiem Rady Katolików Świeckich diecezji monachijskiej i Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich, wiceprzewodniczącym prezydium Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej, delegatem na europejskie zjazdy laikatu katolickiego, wiceprzewodniczącym Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech, członkiem Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy marszałku Senatu RP. Niedługo przed śmiercią, na początku marca bieżącego roku, stanął na czele polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, zwanego potocznie zakonem bożogrobców.
Doceniono go, odznaczając m.in. papieskim Orderem św. Sylwestra, krzyżem komandorskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Medalem św. Korbiniana.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.