Benedykt XVI zaapelował o dostrzeżenie dramatycznej sytuacji nieletnich migrantów, umożliwienie im edukacji oraz integracji w nowym środowisku. W Watykanie opublikowano dziś papieskie orędzie na obchodzony 17 stycznia Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
Ojciec Święty podkreśla, że zjawisko migracji uderza ze względu na wielką liczbę objętych nim osób, z powodu problemów społecznych, ekonomicznych, politycznych, kulturowych i religijnych, jakie niesie, ze względu na dramatyczne wyzwania, jakie stawia przed społecznościami poszczególnych krajów i przed wspólnotą międzynarodową. „Każdy emigrant jest osobą ludzką, która — jako taka — ma niezbywalne i podstawowe prawa, które powinni szanować wszyscy w każdej sytuacji” – podkreśla Benedykt XVI.
Papież przypomina, że temat najbliższego Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy skoncentrowany jest na problemach należących do tej kategorii osób nieletnich. Jednocześnie wyraża ubolewanie, iż pomimo postanowień ustawodawstwa międzynarodowego, nie zawsze uznawane są przysługujące im prawa. „Mam żarliwą nadzieję, że zostanie zwrócona właściwa uwaga na sytuację nieletnich migrantów, potrzebujących środowiska społecznego umożliwiającego i sprzyjającego ich rozwojowi fizycznemu, kulturowemu, duchowemu i moralnemu” – napisał Ojciec Święty. Jednocześnie zauważył, że życie w obcym kraju bez rzeczywistych punktów odniesienia tworzy w nich, zwłaszcza w osobach pozbawionych wsparcia rodziny, wiele poważnych problemów i trudności.
Benedykt XVI zwraca uwagę na sytuację dzieci urodzonych w krajach, w których osiedli ich rodzice, czy też dołączających do swych rodziców, przebywających za granicą. Należą one do dwóch kultur i mogą doświadczać bogactwa płynącego z ich spotkania. „Ważne, by dano im możliwość uczęszczania do szkoły, a następnie włączenia w świat pracy oraz ułatwiono im integrację społeczną” – stwierdza papież. Przypomina zarazem, że młodość jest fundamentalnym etapem ludzkiej formacji.
Ojciec Święty apeluje też o podjęcie skoordynowanych działań na rzecz nieletnich uchodźców, zwracających się o azyl, które w swej ojczyźnie nie znajdują dostatecznej ochrony. Przypomina, że w tych kwestiach należy respektować postanowienia Konwencji o Prawach Dziecka. Zwracając się do parafii i stowarzyszeń katolickich papież zachęca chrześcijan do uświadomienia sobie wyzwań społecznych i duszpasterskich, jakie stanowi sytuacja nieletnich migrantów i uchodźców. Działania w tej dziedzinie powinny karmić się wiarą, aby przyjęcie i solidarność względem obcokrajowca, zwłaszcza zaś dzieci, stawały się przepowiadaniem Ewangelii solidarności. „Kościół głosi ją, kiedy otwiera swe ramiona i podejmuje działania, aby respektowano prawa migrantów i uchodźców, pobudzając odpowiedzialnych za poszczególne państwa, organizmy i instytucje międzynarodowe do krzewienia właściwych inicjatyw na rzecz wsparcia tych osób” – napisał Benedykt XVI w orędziu na najbliższy Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.