Reklama

Białystok: Kopiec papieski zyska nowy wygląd

Do idei różańca oraz drzewa życia będzie nawiązywać nowy wygląd kopca papieskiego na lotnisku Krywlany w Białymstoku, przy którym w czerwcu 1991 roku papież Jan Paweł II odprawił nabożeństwo. Władze Białegostoku chcą odnowić to miejsce do 2011 roku, czyli na 20. rocznicę tamtego wydarzenia.

Reklama

Autorem koncepcji odnowy kopca jest zespół architekta Andrzeja Chwaliboga. Chwalibóg był autorem pierwowzoru ołtarza, przy którym Jan Paweł II odprawiał mszę z udziałem wielu tysięcy ludzi, 5 czerwca 1991 roku.

Pierwotnie ołtarz papieski stanowił łuk tęczy - symbol odzyskania, wejścia w nowy czas - jak wyjaśniał Chwalibóg, a sama płyta ołtarza znajdowała się na rozłożystych gałęziach rzeźby - drzewa, dębu. Tęcza trafiła do geograficznego środka Europy - Suchowoli, gdzie stoi przy kościele, a drzewo znalazło swoje miejsce na ołtarzu polowym przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Na lotnisku został kopiec i betonowe elementy dawnej konstrukcji. Miejsce - choć wymagające generalnego uporządkowania - jest wykorzystywane do uroczystości religijnych, zwłaszcza przy okazji różnych papieskich rocznic.

W opinii Chwaliboga kopiec jest zarówno miejscem związanym z Janem Pawłem II, jak i formą testamentu abp Edwarda Kisiela, pierwszego biskupa diecezji białostockiej, a potem pierwszego metropolity białostockiego. To on życzył sobie, aby kopiec pozostał jako papieska pamiątka. Podczas wizyty w Białymstoku w 1991 r. papież ustanowił diecezję białostocką - wyłonił ją z wileńskiej; później stała się ona została archidiecezją.

Jak mówi Chwalibóg, uporządkowany kopiec mógłby być jedną z charakterystycznych wizytówek miasta. Architekt poinformował, że pomysłodawcą idei różańca na kopcu jest ks. Andrzej Kołpak, proboszcz parafii Św. Ojca Pio w Białymstoku, który przy kopcu organizuje uroczystości religijne związane z osobą papieża Polaka.

Na kopcu miałaby powstać kapliczka różańcowa. Wzgórze ma zdobić relief w kształcie ogromnego drzewa na murze oporowym. Gałęzie tego drzewa mają być wykonane z giętych rur, na których ma być rozpięta siatka. Po niej ma się piąć zasadzona żywa roślinność. Wokół kopca będzie "różańcowe" ogrodzenie z żywopłotu, w które mają być wplecione duże kamienie. Kamienie, które są do tego projektu bardzo poszukiwane, mają stanowić paciorki różańca.

Kopiec ma wieńczyć 7-metrowy krzyż. Jak tłumaczy Chwalibóg, krzyż przypomina kształtem laskę papieską, czyli pastorał. Architekt podkreśla, że chciałby w projekcie rozwinąć znaczenie krzyża o dodatkowe - drzewo życia - i w tym znaleźć uzasadnienie do - jak mówi - "nowej ekspresji" krzyża, choć bez eksperymentowania z formą krzyża, bo uważa to za niedopuszczalne. Zakorzeniona w tradycji forma drzewa życia, to - jak mówił - "drzewo, które jest krzyżem ze światłem, w którego płomieniach płonie feniks, a to stanowi symbol nieśmiertelności".

W połowie grudnia ma być gotowy kosztorys wszystkich prac. W budżecie na 2010 rok miasto już zarezerwowało na ten cel 400 tys. zł.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama