Niemiecki MSZ interweniuje ws. "polskich obozów"

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych także interweniowało w sprawie użycia przez telewizję publiczną ZDF fałszywego sformułowania "polski obóz zagłady Sobibór" - poinformowała w czwartek PAP przedstawicielka MSZ w Berlinie.

"Wiceminister Cornelia Pieper wystosowała list do redaktora naczelnego ZDF, w którym wyczulono redakcję na to, że określenie czy też skrót językowy +polski obóz koncentracyjny+ jest niedopuszczalne" - powiedziała PAP jedna z rzeczniczek MSZ Amelie Utz.

Dodała, że ministerstwo stara się zwracać uwagę przedstawicielom niemieckich mediom na problem tego rodzaju "skrótowych sformułowań".

Określenie "polski obóz zagłady Sobibór" pojawiło się w poniedziałkowych porannych serwisach informacyjnych ZDF w materiałach na temat rozpoczętego tego dnia procesu Johna Demjaniuka, domniemanego strażnika z hitlerowskiego obozu w Sobiborze.

Po interwencji polskiej ambasady, ale także osób prywatnych redaktor naczelny ZDF Nikolas Brender przeprosił za błąd, a we wtorkowych serwisach zamieszczono sprostowanie.

Według rzeczniczki polskiej ambasady Marii Bartczak w tym roku w związku z ekstradycją i procesem Demjaniuka dyplomaci wiele razy byli zmuszeni reagować na pojawiające się w niemieckich mediach sformułowania "polski obóz koncentracyjny" czy "polski obóz zagłady". W poniedziałek użyto go także m.in. w audycji radia Deutschlandfunk.

W niektórych redakcjach sytuacje takie się powtarzają mimo wcześniejszych sprostowań. Dziennikarze najczęściej tłumaczą to niedbalstwem językowym oraz geograficznym umiejscowieniem nazistowskich obozów.

Dyplomaci przyznają jednak, że czasem ich interwencje w tej sprawie obierane są jako wyraz przewrażliwienia Polaków na punkcie historii.

Dlatego ambasada postanowiła zainteresować problemem również niemiecki MSZ, licząc na to, że walka z "polskimi obozami" w mediach będzie bardziej skuteczna i pomoże uzmysłowić redaktorom istotę problemu.


«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
31°C Poniedziałek
wieczór
28°C Wtorek
noc
22°C Wtorek
rano
28°C Wtorek
dzień
wiecej »