Norweski rząd chce zakazu noszenia islamskich chust w szkołach

Norweski rząd przedstawił w poniedziałek projekt ustawy wprowadzającej zakaz noszenia islamskich chust w państwowym szkolnictwie - od żłobka po uniwersytet. Oprócz nikabów i burek zakaz ma też dotyczyć kominiarek.

Będąca u władzy koalicja konserwatystów i antyimigracyjnej prawicy już w ub. roku zapowiadała wprowadzenie zakazu.

"Nie chcemy ubrań zakrywających twarz w żłobkach, szkołach i na uczelniach" - wyjaśnił minister oświaty i badań naukowych Torbjorn Roe-Iskasen. "Uniemożliwiają one dobrą komunikację, która jest kluczem do odpowiedniego nauczania" - podkreślił.

W projekcie ustawy, który do września będzie poddawany konsultacjom, nie przewidziano na razie ewentualnych kar.

W Norwegii noszenie islamskich chust jest relatywnie rzadkim zjawiskiem, zwłaszcza w szkołach, ale ta kwestia co jakiś czas powraca w debacie politycznej.

Na początku roku taką debatę wywołało zatrudnienie przez skupiającą organizacje reprezentujące muzułmanów Radę Islamską kobiety noszącej nikab na stanowisko rzeczniczki.

11 września w Norwegii odbędą się wybory parlamentarne.

"W norweskich szkołach nie ma miejsca na ubrania zakrywające twarz - takie jak nikab czy burka. Fundamentalną wartością jest możliwość komunikowania się ze sobą" - wtórował szefowi resortu oświaty p.o. ministra ds. imigracji i integracji Per Sandberg.

Lokalne władze już mogą samodzielnie wprowadzać takie ograniczenia, ale nowe środki rozszerzą zakaz na cały kraj.

Według norweskich mediów mniejszościowy rząd może liczyć na poparcie większości partii. Media twierdzą, że ustawa może zostać przegłosowana wiosną 2018 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  3°C Środa
  noc
  0°C Środa
  rano
  6°C Środa
  dzień
  7°C Środa
  wieczór
  wiecej »