Ponad 3 tys. osób na niedzielnej Mszy św. w sanktuarium św. Jana Pawła II oklaskami przywitały przywiezione przez pielgrzymów z Libanu relikwie św. Charbela.
Uroczyste przekazanie relikwii odbyło się w niedzielę 23 lipca, podczas Mszy św. o godz. 15. Sanktuarium na Białych Morzach jest drugim kościołem, w którym będzie się rozwijał kult św. Charbela. Regularne modlitwy za wstawiennictwem skromnego maronickiego mnicha z Libanu, kanonizowanego w 1977 r. przez papieża Pawła VI, odbywają się już w kościele Świętego Krzyża. Dlatego kazanie podczas niedzielnej Mszy św. w papieskim sanktuarium wygłosił ks. Paweł Kubani, proboszcz tamtejszej parafii.
- Uczmy się od św. Charbela pokornego przyjmowania woli Bożej. Na tym polega całe nasze chrześcijańskie życie, abyśmy wypełnili wolę Boga - mówił ks. Kubani. - Przywitaliśmy św. Charbela w znaku jego relikwii, ale przede wszystkim otwórzmy się dziś na Chrystusa, z którego płynie wszelkie źródło świętości i moc każdego ze świętych - zachęcał.
Wśród pielgrzymów z Libanu, którzy przywieźli do Krakowa relikwie św. Charbela (a w podziękowaniu otrzymali od kustosza sanktuarium relikwie św. Jana Pawła II), był m.in. Raymond Nader, dyrektor libańskiej telewizji katolickiej, który opowiadał o swoich wizjach związanych ze świętym mnichem. Opisując swoje pierwsze takie doświadczenia, opowiadał, że podczas modlitwy w pustelni św. Charbela poczuł mocny, gorący wiatr (choć była zima). Chwilę później - jak wspomniał - nie czuł już swojego ciała, nie wiedział, czy jest mu zimno czy gorąco, nic nie słyszał. Czuł obecność świętego, rozmawiał z nim, choć nie wiedział, w jakim języku się porozumiewają. Wizje od tamtej pory powtarzały ok. 40 razy.
- Powiem wam w skrócie, co św. Charbel chce nam przekazać - mówił po zakończeniu Mszy św. na Białych Morzach R. Nader. - Bóg jest prawdziwy, Jezus też jest prawdziwy, a Komunia św. to Jego prawdziwe Ciało - kontynuował.
Podkreślał także, że każdy może być święty, już na ziemi. - Św. Charbel mówi, że są dwie rzeczy, które możemy zrobić, by tak się stało. Pierwsza to czytanie Pisma Świętego i postępowanie według niego. Druga to Eucharystia - mówił R. Nader. - My wszyscy musimy być światłem na świecie i pokazywać, że Jezus Chrystus jest prawdziwy. On musi być na pierwszym miejscu w naszym życiu - dodał.
Relikwie św. Charbela będzie można uczcić w sanktuarium św. Jana Pawła II po wieczornej Mszy św. w najbliższy piątek 28 lipca, czyli w liturgiczne wspomnienie mnicha z Libanu.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.