8 stycznia 1935 roku urodził się król rock'n'rolla Elvis Presley. Gdyby żył, w piątek skończyłby 75 lat. Mimo że od jego śmierci upłynęło ponad 30 lat, Presley pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci muzyki i kultury popularnej.
Na listach przebojów gościło 107 piosenek Presleya, 18 z nich zajmowało pierwsze miejsca. Sprzedaż jego płyt przekroczyła miliard egzemplarzy. 112 jego albumów i singli zdobyło status złotych i platynowych płyt w Stanach Zjednoczonych.
Jego przeboje "Love Me Tender", "Always On My Mind", "It's Now Or Never" czy "Blue Suede Shoes" są popularne do dziś, a kompilacje jego utworów na płytach CD nadal świetnie się sprzedają. W 2008 roku Presley zajmował pierwsze miejsce na "liście najlepiej zarabiających nieżyjących artystów magazynu +Forbes+". W 2009 roku spadł na czwartą pozycję.
Elvis Aaron Presley urodził się 8 stycznia 1935 roku w Tupelo w stanie Missisipi. Pochodził z ubogiej rodziny robotniczej. Od najmłodszych lat śpiewał z rodzicami w chórze kościelnym. Po ukończeniu szkoły w Memphis był kierowcą ciężarówki. Pierwszych prywatnych nagrań dokonał na początku lat 50. na własny koszt w studiu miejscowej firmy Sun. Karierę rozpoczął utworem "My Happines", który miał być skromnym imieninowym prezentem dla matki; w rzeczywistości stał się przepustką do kariery.
Wieść o młodym wokaliście dotarła do właściciela wytwórni Sun. Pojawiły się pierwsze propozycje nagrań. Już debiutancki singiel Presleya "That's all right (Mama)" stał się przebojem. W 1955 roku Presley wyruszył w pierwsze trasy koncertowe, podczas których wzbudził zachwyt młodzieży i oburzenie starszej publiczności, która nie akceptowała - jak rozpisywała się wówczas prasa - "zachowania na scenie rozbudzającego seksualne pasje nastolatek".
Na specjalne życzenie władz, Presleya pokazywano w telewizji tylko od pasa w górę, tak, aby uniknąć rejestrowania jego specyficznego sposobu poruszania się. Nie przeszkodziło to jednak piosenkarzowi w wędrówce na artystyczny szczyt. W styczniu 1956 roku w Nashville Presley nagrał swój pierwszy wielki przebój - "Heartbreak Hotel", utrzymujący się ponad rok na amerykańskiej liście przebojów.
Popularność Presleya rosła w zawrotnym tempie. Kiedy 9 września 1956 roku wystąpił w telewizyjnym programie Eda Sullivana obejrzały go 54 miliony Amerykanów. Wydany dwa miesiące wcześniej singiel "Hound Dog/Don't Be Cruel" rozszedł się w pięciu milionach egzemplarzy.
Na początku 1958 roku Elvis wstąpił do wojska. Jego jednostka stacjonowała w Niemczech Zachodnich. Tam poznał swoją przyszłą żonę, wówczas 14-letnią, Priscillę. Presley występował też w filmach, m.in. w "Loving You" (1957), "Jailhouse Rock" (1957), "King Creole" (1958).
Powrót Presleya nastąpił dopiero w 1968 roku po telewizyjnym programie "Elvis - TV Special". Presley wrócił na estradę, koncertując głównie w Las Vegas. Sławę okupił jednak ogromnym wysiłkiem - dawki zażywanych na zmianę środków nasennych i pobudzających wyniszczały jego organizm. W połowie lat 60. jego karierę przyćmiewała stopniowo rosnąca popularność m.in. Boba Dylana, Rolling Stonesów i Beatlesów.
W 1972 roku piosenkarz rozstał się z żoną. Uzależnił się od narkotyków i leków, walczył z nadwagą. Pod koniec życia król rock and rolla żył w osamotnieniu w swej willi Graceland. Zmarł 16 sierpnia 1977 roku. Przyczyną zgonu był atak serca. Miał 42 lata. Niemal wszystkie stacje radiowe świata przerwały programy, aby nadać krótką informację o śmierci Presleya. Na jego grobie złożono pięć ton kwiatów.
Wielu fanów nie uwierzyło w jego śmierć, twierdząc, że gwiazdor po prostu dobrze się ukrył. Presley do tej pory jest obiektem kultu swych wielbicieli. Tysiące z nich przyjeżdża co rok do Memphis, by wziąć udział w obchodach rocznicy śmierci króla rock and rolla. Okolicznościowe uroczystości organizowane są m.in. w Japonii, Wielkiej Brytanii, a także na Filipinach.
Na ujawnienie sprawozdania z sekcji zwłok Presleya trzeba będzie czekać jeszcze 17 lat. Dokument ma ujrzeć światło dzienne pół wieku po śmierci artysty.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.