Papież o bł. abp. Romero: Obrońca Kościoła i godności człowieka

Bł. Oscar Arnulfo Romero był wybitnym biskupem oraz świadkiem Ewangelii, obrońcą Kościoła i godności człowieka – podkreśla Ojciec Święty z okazji setnej rocznicy urodzin salwadorskiego męczennika, która przypadnie 15 sierpnia.

Tego właśnie dnia odbędą się w stolicy Salwadoru obchody, na które biskupi środkowoamerykańskiego kraju zaprosili osobiście Papieża. Dziękując im za to, Franciszek mianował swojego specjalnego wysłannika, który będzie przewodniczył tamtejszym uroczystościom. Został nim kard. Ricardo Ezzati, metropolita Santiago de Chile.

Abp Romero – pisze Ojciec Święty w liście do swego wysłannika – „mówi ludziom naszych czasów o dziele zbawczym Chrystusa i Jego miłości do wszystkich, zwłaszcza do ubogich, opuszczonych i odrzuconych przez społeczeństwo. W swej gorliwości kapłana i biskupa krzewił on sprawiedliwość, pojednanie i pokój”. Franciszek przypomina, że przed dwoma laty zaliczył w poczet błogosławionych tego męczennika, zastrzelonego w 1980 r. przy ołtarzu, kiedy sprawował Eucharystię. Zleca kard. Ezzatiemu, aby mówiąc o znaczeniu życia i świadectwa abp. Romero, zachęcił uczestników rocznicowych obchodów do „zachowywania Bożych przykazań oraz okazywania coraz bardziej miłości do Chrystusowego Kościoła i Ewangelii, budując z gorliwością wiary w codziennym życiu sprawiedliwe społeczeństwo”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Gość
  05.08.2017 23:58
  a onego czasu to uznana sprawa była że onci biskup w sprawy polityczne się mieszał i nawet jakoweś pisma były z watykanu że niepotrzebnie się mieszał i dlatego zginął . bo świętym się staje gdy się boga broni a nie w politykę miesza . pozdrawiam .
 • PTaraski
  06.08.2017 08:11
  Po liberalizacji procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych, przeprowadzonych przez JP2, błogosławionym i świętym może zostać człowiek, który nigdy by świętym nie został ogłoszony według wcześniejszych reguł. Wojtyła zniósł instytucję advocatus diaboli, czyli osoby odpowiedzialnej za szukanie grzechów i błędów. Dzięki temu kanonizował 5 razy więcej osób niż wszyscy papieże przed nim w czasie niemal 2000 lat istnienia Kościoła. Beatyfikował Pawła 6go, chociaż ciążą na nim bardzo poważne zarzuty natury moralnej. W Watykanie mawiano, że beatyfikacja i kanonizacja zależy od tego, czy chce jej Wojtyła. Niektórzy zaczęli się obawiać, że jeszcze trochę i kanonizuje Luthra.

  Po ostatnich zmianach w procesach przeprowadzonych przez Franciszka, świętym może zostać nawet ateista. Jeszcze trochę, a rzeczywiście kanonizują Luthra, no i Chegewaraę.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Sobota
  noc
  9°C Sobota
  rano
  13°C Sobota
  dzień
  14°C Sobota
  wieczór
  wiecej »