Wbrew wcześniejszym obietnicom i sygnałom nadziei tureckie władze nadal ograniczają wolność religijną Ormian. W odrestaurowanej katedrze na wyspie Akhtama we wschodniej Turcji nie będą oni mogli odprawiać nabożeństw ani nie zwieńczy jej znajdujący się tam pierwotnie krzyż – zapowiedział minister kultury Ertuğrul Günay. Doniosły o tym 11 stycznia tureckie media.
Katedra z X wieku na wyspie jeziora Wan, nosząca wezwanie św. Krzyża, niszczała od 1915 r., gdy tamtejszych Ormian wymordowano bądź wypędzono. W ostatnich latach cenny zabytek odnowiono na zlecenie tureckiego rządu, choć nie pozwolono przy tym na przywrócenie wieńczącego świątynię krzyża. Wiosną 2007 r. władze państwowe zaprosiły patriarchę Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego ze Stambułu, by poświęcił katedrę. Mesrop II prosił przy tej okazji, by przynajmniej raz do roku można tam było sprawować liturgię. Gubernator regionu Wan zapowiadał niedawno, że będzie tak od bieżącego roku, a na pierwsze nabożeństwo zaprosi się nawet ormiańskich duchownych z sąsiadującej z Turcją Armenii. Oświadczenie szefa tureckiego resortu kultury położyło kres tym nadziejom.
Taka polityka ministra Ertuğrula Günaya nie jest czymś nowym. Niedawno zapowiedział on, że zażąda od władz włoskich zwrotu czczonych w Bari relikwii św. Mikołaja, by wystawić je w muzeum w tureckim mieście Demre.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.