"Sieci": Na tropie trotylu

Prokuratura Krajowa podjęła współpracę z czterema renomowanymi laboratoriami kryminalistycznymi (dwoma na Wyspach Brytyjskich i po jednym w Hiszpanii i we Włoszech). Do dwóch z nich trafiły już próbki, w których poszukiwane są ślady materiałów wybuchowych - pisze tygodnik "Sieci".

Jak dodano, te analizy pomogą odpowiedzieć na jedno z podstawowych pytań w sprawie naszej narodowej tragedii i ukierunkować dalsze prace śledczych.

W najnowszym tygodniku "Sieci" Marek Pyza i Marcin Wikło opisują swoją wyprawę do Laboratorium Kryminalistycznego Korpusu Karabinierów w Rzymie, gdzie przeprowadzane są badania nad materiałem pozostałym po katastrofie smoleńskiej z 2010 r.

"W jednym z pomieszczeń sekcji chemicznej Laboratorium Kryminalistycznego Korpusu Karabinierów w Rzymie stoi niepozorna lodówka. To w niej znajduje się ok. 200 próbek, które strona polska już dostarczyła włoskim partnerom. To materiał pobrany po ekshumacjach wykonanych na zlecenie prokuratury od 2016 r." - czytamy w "Sieci".

Jak informuje tygodnik, polska prokuratura nawiązała współpracę właśnie z tym laboratorium, bo doświadczenie, jakie Włosi zyskali w badaniu zamachów bombowych, sytuuje ich w światowej czołówce. "Jeszcze kilka lat temu mafijne porachunki były często załatwiane za pomocą materiałów wybuchowych" - napisano.

"Nie będziemy obciążać strony polskiej kosztami pracy karabinierów i użycia maszyn. Prokuratura zwróci nam jedynie koszt odczynników" - mówi płk Adolfo Gregori, szef sekcji chemicznej RaCIS, cytowany w "Sieci".

"Inni pracownicy laboratorium mówią, że to dla nich zaszczyt, gdy mogą pomóc w tak ważnej dla Polaków sprawie. To powinno uciąć domysły nieżyczliwych dziennikarzy w Polsce, którzy z przedziwną pasją dopytują o koszty współpracy" - czytamy.

Jak podał tygodnik "Sieci", podczas wizyty w laboratorium na jaw wyszła szokująca prawda na temat metod stosowanych w CLKP: "Już samo wstępne założenie było kuriozalne. CLKP uznało bowiem, że aby stwierdzić, iż w danej próbce znajduje się ślad materiału wybuchowego, musi to wykazać każda z czterech metod, jakie zastosowano przy tej analizie (jeśli trzy dałyby wynik pozytywny, a tylko jedna negatywny - nie można byłoby stwierdzić obecności trotylu, nitrogliceryny czy pentrytu). Gdy relacjonujemy takie założenia naszym włoskim rozmówcom, ci robią wielkie oczy" - napisano.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  14.08.2017 12:08
  Początek roku 2019.
  PK nawiązała współpracę z dwoma renomowanymi laboratoriami kryminalistycznym w USA i Chile.
  Do badań zostaną przesłane próbki pobrane podczas ekshumacji ofiar katastrofy przeprowadzonych w roku 2018. Badania mają ostatecznie zweryfikować możliwość wybuchu na pokładzie Tupolewa. "Poprzednie kilkadziesiąt badań laboratoryjnych przyniosło wynik negatywny, jednak nie możemy ustawać w dążeniu do prawdy" - komentuje strona rządowa.
 • Gość
  14.08.2017 12:52
  "próbki, w których poszukiwane są ślady materiałów wybuchowych" - czyli już wiedzą, że ślady są, tylko teraz trzeba je znaleźć... I to się dzisiaj nazywa "badanie".
 • Gość
  14.08.2017 19:05
  A co ze stwierdzoną przez członków komisji Maciarewicza bombą termobaryczną.
 • Gość
  16.08.2017 08:24
  Przepraszam, właśnie wróciłam z urlopu. Mogę nie być na bieżąco. Od kiedy ten tygodnik znowu nazywa się "Sieci"? Przecież skutecznie walczyli o przywrócenie "W".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  18°C Wtorek
  rano
  25°C Wtorek
  dzień
  26°C Wtorek
  wieczór
  23°C Środa
  noc
  wiecej »