Kościół ewangelicki dostaje w mediach „ochłapy” – uważa ks. Jan Byrt, proboszcz parafii luterańskiej na Salmopolu, który na stronach portalu związanego z Śląskiem Cieszyńskim żali się, że konsekracji pochodzącego z Cieszyna ks. Jerzego Samca na nowego zwierzchnika Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce nie pokazał żaden telewizyjny program informacyjny.
Redaktor naczelny Gazetycodziennej.pl, Wojciech Trzcionka uważa, że ewangelicy, których większość mieszka na Śląsku Cieszyńskim, są rozgoryczeni tym, że tak ważna uroczystość nie znalazła swojego odpowiedniego odzwierciedlenia w mediach.
„«Gazeta Wyborcza» napisała o konsekracji 6 stycznia w warszawskim kościele luterańskim Świętej Trójcy na stronach stołecznych. Ogólnopolskie radia i portale ograniczyły się do zdawkowych informacji opartych na depeszach Katolickiej Agencji Informacyjnej i Polskiej Agencji Prasowej. I tyle. Publiczna telewizja, do której obowiązków należy transmitowanie również wydarzeń religijnych, nie zająknęła się o nowym biskupie słowem” – zauważa w swym artykule Trzcionka.
Dodaje przy tym, że gdyby TVP przeoczyła ingres biskupa Kościoła rzymskokatolickiego, „ktoś szybko poleciałby ze stołka”. Zauważa też, że „biskup nie był newsem również dla stacji komercyjnych”.
Zdaniem ks. Byrta, Kościół ewangelicko-augsburski powinien wystosować prośbę o równiejsze traktowanie innych niż katolickie Kościołów w mediach publicznych. „Pięknie byłoby pokazywać w Polsce różnorodność Kościołów chrześcijańskich ich religijność, wiarę, nabożeństwa” – uważa ks. Jan Byrt.
Uroczystość konsekracji i wprowadzenia w urząd zwierzchnika polskich luteran zgromadziła 6 stycznia biskupów z wszystkich sześciu diecezji Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce, a także kierownicze gremia Kościoła z prezesem Synodu i Radą Synodalną. Obecny był przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, przedstawiciele Kościołów ewangelickich m.in. z Niemiec, Czech, Słowacji, Szwecji, państw bałtyckich, Ukrainy, Rosji oraz Wielkiej Brytanii, a także przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej oraz władz państwowych i samorządowych.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.