Miej serce kapłańskie, czyli pełne pokoju

- Trzeba odchodzić od formacji masowej przed bierzmowaniem na rzecz formacji w małych grupach, zwieńczonej rekolekcjami ewangelizacyjnymi - mówił abp Skworc do 380 śląskich księży.

To był jeden z wątków jego homilii na Dzień Modlitw o Uświęcenie Duchowieństwa. 380 księży archidiecezji katowickiej spotkało się z tej okazji w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej pod Wodzisławiem.

Arcybiskup Skworc już w czasie przywitania zaczął od prośby o modlitwę za wszystkich chorych księży, którzy nie mogli do Turzy przyjechać. Powiedział o ks. Antonim Stefańskim, proboszczu z Jastrzębia-Zdroju, który dzień wcześniej przeszedł w Warszawie operację. Mówił też o łączności z księżmi archidiecezji katowickiej rozsianymi po świecie. I tu też jednego z nich wspomniał z nazwiska - przekazując pozdrowienia od ks. Józefa Pawliczka. Ks. Pawliczek to dawny kanclerz katowickiej kurii, który na emeryturze, zamiast odpoczywać, pojechał do Lwowa i został podporą tamtejszej archidiecezji jako jej wikariusz generalny.

Później, w czasie homilii, abp Skworc mówił o wzorze, jakim jest dla nas Niepokalane Serce Maryi. - Nie mamy, jak Maryja, serc niepokalanych, ale możemy przy pomocy łaski Bożej coraz bardziej się doskonalić, jak postuluje św. Paweł - powiedział. - Winniśmy się starać, aby nasze serca były rzeczywiście kapłańskie, to znaczy pełne pokoju i całkowicie otwarte na innych. Nawet na tych, którzy przed nami zamykają swoje serca i nas ranią - stwierdził.

Przypomniał też o tym, o co poprosiła Matka Boża w orędziu fatimskim. Pierwszą wskazówką jest oddanie się Jej matczynemu sercu. - Druga wskazówka to modlitwa różańcowa. "Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby uzyskać pokój dla świata i koniec wojny!" - mówiła 13 maja 1917 roku Piękna Pani z Fatimy. Niektórzy twierdzą, że wojna już trwa, choć odmienna od poprzednich. Maryja poleca nam szczególnie i usilnie modlitwę różańcową. Odmawiajmy codziennie przynajmniej jej część - powiedział. - Jest pięknym zwyczajem, że ręce zmarłego oplata się różańcem, ale ma to sens jedynie wówczas, kiedy dana osoba rzeczywiście modliła się na różańcu. Oby i nasze kapłańskie dłonie opleciono kiedyś tajemnicami radosnymi, światła, bolesnymi i chwalebnymi, by ostatecznie zanurzyć je w wieczności Boga! - dodał.

Była też mowa o wskazówce trzeciej - modlitwie o nawrócenie oraz czwartej - pokucie (Maryja mówiła w Fatimie: "Módlcie, módlcie się wiele, czyńcie ofiary za grzeszników"). - Trzeba czynić pokutę, a nie utyskiwać i biadolić, co jest naszą, duchownych, "specjalnością". 4 maja 1943 roku s. Łucja napisała: "Bóg pragnie, aby duszom wyjaśnić, że prawdziwa pokuta, której On obecnie żąda, to przede wszystkim ofiara z wypełnienia naszych religijnych i codziennych obowiązków..." - uściślił.

Arcybiskup Skworc przestrzegał też, że "duszpasterska mądrość jest wolnością od zarozumiałego indywidualizmu". - Ukazuje się m.in. poprzez przyjęcie i adaptację do potrzeb parafialnych programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce - podkreślił.

Zajął stanowisko w sprawie formacji młodych kandydatów do bierzmowania. Zauważył, że apostołowie przyjęli dar Ducha Świętego po przejściu długiej duchowej drogi. - Czy kandydaci do sakramentu bierzmowania taką drogę przechodzą?! Trzeba ich na nią prowadzić, odchodząc od formacji masowej, a skupić się na formacji w małych grupach. Jej zwieńczeniem niech będą rekolekcje ewangelizacyjne, zamknięte, poza szkołą i parafią, które poprzedzają sam dzień Zesłania Ducha Świętego - powiedział.

Abp Skworc poprosił też świeckich o modlitwę za kapłanów. Po Mszy św. śląscy księża odnowili akt poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi.

Pełny tekst homilii arcybiskupa Wiktora Skworca - tutaj.

Konferencja ks. Tomasza Wojtala - tutaj.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
4°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
7°C Sobota
dzień
7°C Sobota
wieczór
wiecej »