„Wartości łączące chrześcijan mają charakter trwały” - powiedział dziś prezydent RP Lech Kaczyński podczas spotkania z przedstawicielami działających w Polsce Kościołów chrześcijańskich. Po raz czwarty w kaplicy prezydenckiej odbyła się modlitwa o jedność chrześcijan. Uczestniczyli w niej małżonka prezydenta Maria Kaczyńska oraz szef Gabinetu Prezydenta RP Maciej Łopiński.
Zgromadzonych powitał prezydencki kapelan ks. Roman Indrzejczyk. Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa w kaplicy prezydenckiej. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Należą do niej Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny oraz Kościół Chrześcijan Baptystów. Na zaproszenie prezydenta przybyli ponadto reprezentanci Kościoła greckokatolickiego, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Kościoła Zielonoświątkowego, Polskiego Towarzystwa Biblijnego oraz Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „Effatha”.
Obecny był także metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz i bp Tadeusz Pikus, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.
Po modlitwie Lech Kaczyński w krótkim wystąpieniu w Sali Obrazowej stwierdził, że jedność chrześcijan jest "celem dalekosiężnym, który zostanie osiągnięty", choć "być może jeszcze nie za życia obecnego pokolenia". - Wierzymy, że tak jak kiedyś chrześcijaństwo było jednym Kościołem, tak kiedyś znów się nim stanie - dodał prezydent.
Lech Kaczyński podkreślił, że wszystkich chrześcijan łączą pewne elementarne wartości, które mają charakter trwały niezależnie od zmieniających się warunków historycznych. - Świat bez Chrystusa, przy wszystkich swoich wadach, wyglądałby zupełnie inaczej. Nawet ci, którzy w niego nie wierzą muszą przyznać, że to co dobrego zostało stworzone przez cywilizację, w olbrzymim stopniu pochodzi z chrześcijaństwa - dodał prezydent RP.
Przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz wyraził podziękowania za zorganizowanie już po raz czwarty, w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, spotkania ekumenicznego w Pałacu Prezydenckim.
Przypomniał, że wielu spośród uczestniczących w spotkaniu przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich pamięta czasy przed 1989 r., gdy ludzie wierzący doświadczali represji. "Dlatego - dodał - niepokoi nas wiele we współczesnym świecie, np. sprawa krzyży, która jest groźnym memento, by się nie powtórzyły czasy, gdy chrześcijanie w XX wieku musieli schodzić do katakumb" - powiedział abp Jeremiasz.
Dodał, że "każdy rozsądny człowiek musi pokładać nadzieję w politykach sprawujących władzę i decydujących o losach narodu", że tak się nie stanie.
Cztery dni po katastrofie spod gruzów wciąż wydobywane są żywe osoby.
Wczorajsza noc była pierwszą od dłuższego czasu, gdy nie było masowych nalotów.
Wiec rozpocznie się w Paryżu niedaleko siedziby niższej izby parlamentu - Zgromadzenia Narodowego.
Łączna liczba zabitych we wznowionej 18 marca izraelskiej ofensywie wynosi 1042.
Ich autor jest oskarżony o seksualne i psychiczne wykorzystywanie kobiet.
Brakuje lekarstw i miejsc, w których mogliby schronić się ludzie...