Modlitwa ekumeniczna w Pałacu

„Wartości łączące chrześcijan mają charakter trwały” - powiedział dziś prezydent RP Lech Kaczyński podczas spotkania z przedstawicielami działających w Polsce Kościołów chrześcijańskich. Po raz czwarty w kaplicy prezydenckiej odbyła się modlitwa o jedność chrześcijan. Uczestniczyli w niej małżonka prezydenta Maria Kaczyńska oraz szef Gabinetu Prezydenta RP Maciej Łopiński.

Zgromadzonych powitał prezydencki kapelan ks. Roman Indrzejczyk. Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa w kaplicy prezydenckiej. Uczestniczyli w niej przedstawiciele Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Należą do niej Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny oraz Kościół Chrześcijan Baptystów. Na zaproszenie prezydenta przybyli ponadto reprezentanci Kościoła greckokatolickiego, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Kościoła Zielonoświątkowego, Polskiego Towarzystwa Biblijnego oraz Stowarzyszenia Pokoju i Pojednania „Effatha”.

Obecny był także metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz i bp Tadeusz Pikus, przewodniczący Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski.

Po modlitwie Lech Kaczyński w krótkim wystąpieniu w Sali Obrazowej stwierdził, że jedność chrześcijan jest "celem dalekosiężnym, który zostanie osiągnięty", choć "być może jeszcze nie za życia obecnego pokolenia". - Wierzymy, że tak jak kiedyś chrześcijaństwo było jednym Kościołem, tak kiedyś znów się nim stanie - dodał prezydent.

Lech Kaczyński podkreślił, że wszystkich chrześcijan łączą pewne elementarne wartości, które mają charakter trwały niezależnie od zmieniających się warunków historycznych. - Świat bez Chrystusa, przy wszystkich swoich wadach, wyglądałby zupełnie inaczej. Nawet ci, którzy w niego nie wierzą muszą przyznać, że to co dobrego zostało stworzone przez cywilizację, w olbrzymim stopniu pochodzi z chrześcijaństwa - dodał prezydent RP.

Przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej abp Jeremiasz wyraził podziękowania za zorganizowanie już po raz czwarty, w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, spotkania ekumenicznego w Pałacu Prezydenckim.

Przypomniał, że wielu spośród uczestniczących w spotkaniu przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich pamięta czasy przed 1989 r., gdy ludzie wierzący doświadczali represji. "Dlatego - dodał - niepokoi nas wiele we współczesnym świecie, np. sprawa krzyży, która jest groźnym memento, by się nie powtórzyły czasy, gdy chrześcijanie w XX wieku musieli schodzić do katakumb" - powiedział abp Jeremiasz.

Dodał, że "każdy rozsądny człowiek musi pokładać nadzieję w politykach sprawujących władzę i decydujących o losach narodu", że tak się nie stanie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
8°C Czwartek
noc
5°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
12°C Czwartek
wieczór
wiecej »