Katolicy pod jarzmem komunizmu

Wietnamscy katolicy padają ofiarą kolejnych aktów przemocy. Siły policyjne odcięły od świata parafię Dong Chiem pod Hanoi, gdzie wcześniej doszło do masowych protestów przeciwko polityce władz komunistycznych. Brat redemptorysta został brutalnie pobity.

Policyjna bojówka napadła 20 stycznia na grupę księży diecezjalnych i zakonnych udających się do Dong Chiem. Ofiarą przemocy padł br. Antoni Nguyen Van Tang, redemptorysta. Parafia jest od 20 stycznia odcięta od świata i całkowicie oblężona przez policyjne punkty kontrolne broniące wstępu komukolwiek z zewnątrz. Brata Antoniego udającego się do wsi brutalnie pobito. Miejscowa ludność rozpoznała w napastnikach policjantów ze śródmieścia Hanoi.

W parafii Dong Chiem doszło 6 stycznia do dramatycznych wydarzeń. Ponad pięciuset policjantów wzięło udział w akcji burzenia pięciometrowego betonowego krzyża wzniesionego na parafialnym cmentarzu, na szczycie nazywanym „Górą modlitwy”. Wobec broniących krzyża parafian użyto gazów łzawiących, psów, elektrycznych pałek. Wiele osób ciężko pobito i aresztowano.

Przemocą tłumiona także pokojowe demonstracje, w których katolicy apelowali o uwolnienie aresztowanych. Mimo to wierni się nie poddają, a "Góra modlitwy" stała się "Górą krzyży", które wierni tam stawiają w miejsce poprzedniego.

Archidiecezja Hanoi potępiła prześladowania katolików w Don Chiem i napaść na redemptorystów. Kuria wyraża poważny niepokój z powodu narastającej przemocy policyjnej. „Setki policjantów jednostek specjalnych, oddziały paramilitarne i funkcjonariusze nieumundurowani zostali rozmieszczeni w terenie, aby zabarykadować i zamknąć wszystkie przejścia do i z parafii. Ponadto, księża Nguyen Van Huu – proboszcz i jego wikariusz ks. Nguyen Van Lien – są nieustannie wzywani i przesłuchiwani przez policję” a „parafianie bici i zbiorowo aresztowani” – stwierdza kościelny komunikat.

W obliczu prześladowań archidiecezja Hanoi zaapelowała do wszystkich katolików, aby „gorliwie modlili się za kapłanów i parafian z Dong Chiem, a szczególnie za tych, którzy zostali aresztowani lub pobici oraz aby jak najprędzej zaczęto w Wietnamie szanować prawa człowieka”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
13°C Środa
noc
12°C Środa
rano
15°C Środa
dzień
15°C Środa
wieczór
wiecej »