Na Jasnej Górze zakończyły się w piątek zainaugurowane przed rokiem obchody 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Mszę, będącą zwieńczeniem Dnia koronacyjnego w sanktuarium, odprawił archiprezbiter bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, kard. Stanisław Ryłko.
W piątek przypadła dokładna, 300. rocznica koronacji obrazu koronami papieża Klemensa XI, dokonanej 8 września 1717 r. Było to pierwsze w świecie takie wydarzenie poza Rzymem. Rocznicowe obchody trwały przez cały miniony rok i były wypełnione wieloma inicjatywami religijnymi i społecznymi.
"Dziś, kończąc Rok Jubileuszowy, módlmy się o maryjne postawy dla nas wszystkich: zawierzenie Bogu, poddanie się jemu we wszystkim, zgodę na jego wolę we wszystkich wymiarach naszego życia: społecznego, rodzinnego, osobistego" - mówił podczas wieczornej mszy zamykającej obchody przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.
Kulminacją rocznicowych obchodów była sierpniowa uroczystość Matki Bożej Jasnogórskiej z udziałem episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych. Natomiast zamknięciem jubileuszu był piątkowy Dzień koronacyjny, połączony z odpustem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Przed południem odpustowej sumie przewodniczył przemyski arcybiskup senior Józef Michalik, a wieczornej liturgii jubileuszowej - kard. Stanisław Ryłko z Rzymu.
"Dobiega końca rok jubileuszu 300-lecia koronacji ikony jasnogórskiej koronami papieża Klemensa XI. Był to rok niezwykle bogaty w uroczyste celebracje z udziałem rzesz pielgrzymów z całej Polski (...). Był to rok dziękczynienia Kościoła i całego narodu polskiego za koronację Matki Bożej i równocześnie uwielbienie Boga za dar szczególnej obecności Maryi w naszych dziejach jako matki i królowej" - mówił w homilii kardynał, który należał do bliskich współpracowników św. Jana Pawła II.
"Po raz kolejny mogliśmy zobaczyć, jak wielką siłą duchową ludu bożego na naszej polskiej ziemi jest pobożność maryjna i jak wielką rolę odgrywa tutaj Jasna Góra, duchowa stolica Polski" - dodał kard. Ryłko.
Hierarcha wskazał, że koronacja sprzed 300 lat "potwierdziła rolę Jasnej Góry w dziejach naszej ojczyzny, a przede wszystkim umocniła nas duchowo jako naród na zbliżające się czasy wielkich dziejowych katastrof. W trudnych czasach rozbiorów, a później w czasie dwóch wojen światowych i wreszcie w czasie zniewolenia komunistycznego, tu na Jasnej Górze - jak mówił św. Jan Paweł II - przy naszej Matce i Królowej, czuliśmy się, my Polacy, zawsze wolni wolnością dzieci bożych" - mówił kardynał.
"Jasna Góra stała się dla nas, Polaków, maryjną szkołą wolności ducha, a jej konfesjonały oraz ambona (...) były i są dzisiaj niezwykle czułym barometrem stanu ducha polskiego narodu, jego trosk i jego radości" - dodał.
Kardynał ocenił, że Jasna Góra to miejsce szczególnej ewangelizacji. "Tutaj uczymy się Kościoła, jako miłującej się nawzajem wspólnoty wierzących; uczymy się tutaj dojrzałego chrześcijaństwa i dojrzałego człowieczeństwa. Tutaj uczymy się także Polski, bo tutaj od wieków bije serce naszej ojczyzny; tutaj uczymy się również naszej tożsamości, kim jesteśmy; uczymy się naszego rodowodu, naszych korzeni, które prowadzą wprost do Chrystusa" - mówił.
Według kard. Ryłko, miniony rok jubileuszowy był okazją do pogłębionej refleksji i "wytyczył szlak, po którym idąc, my sami mamy stawać się żywą koroną" Matki Bożej. "Ona nie pragnie złotych koron - pragnie tej jedynej korony, którą jesteśmy my sami, a stajemy się tą koroną przez nasze życie - życie dobre, życie chrześcijańskie" - mówił hierarcha.
Wskazał, że sensem obchodów roku jubileuszowego było "abyśmy nie poprzestali na kilku pobożnych wzruszeniach, ale spojrzeli w prawdzie na nasze życie osobiste, rodzinne, społeczne, na życie naszej ojczyzny; i abyśmy umieli wyciągać wnioski: co mamy czynić Matko, czego Maryja oczekuje od każdego z nas, czego oczekuje od nas jako od narodu polskiego?".
Przed mszą, w piątkowe popołudnie, w bazylice jasnogórskiej zabrzmiało Oratorium "Korona - cykl świąt maryjnych", stworzone specjalnie na jubileusz 300-lecia koronacji obrazu. Muzykę do tekstów hymnów liturgicznych z poszczególnych świąt maryjnych skomponował paulin, ojciec Ireneusz Wybraniak. Wystąpił Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski Pueri Claromontani, soliści i zespół kameralny instrumentów smyczkowych.
Gospodarze jasnogórskiego sanktuarium, ojcowie paulini, przypominają, że koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej koronami papieża Klemensa XI była wydarzeniem o wyjątkowej randze w dziejach kultu religijnego w Polsce; miała znaczenie przede wszystkim duchowe, ale także polityczne, patriotyczne, narodowe i społeczne. Akt koronacji dopełnił bowiem ogłoszenie Matki Bożej Królową Korony Polskiej, dokonane przez króla Jana Kazimierza w 1656 r.
Główne rocznicowe obchody odbyły się na Jasnej Górze 26 sierpnia, w dniu święta Matki Bożej Częstochowskiej. Uroczystej mszy przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, a homilię wygłosił prymas abp Wojciech Polak. Uczestnicy mszy ponowili Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. W obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, wśród nich prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, a ze strony władz kościelnych episkopat Polski.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.