Papież nieekumeniczny?

Kard. Walter Kasper powiedział, że jest zawiedziony i rozczarowany po wypowiedzi Przewodniczącej Kościołów Ewangelickich w Niemczech, która publicznie stwierdziła, że „w sprawie dialogu ekumenicznego od obecnego Papieża niczego nie oczekuje”. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan odparł, w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego, że wśród hierarchów Kościoła nie zna obecnie nikogo, kto tak bardzo angażowałby się w dialog z innymi wyznaniami.

Kard. Kasper zauważył, że Benedykt XVI o potrzebie jedności chrześcijan mówił podczas środowej katechezy, przyjął ekumeniczną delegację z Finlandii, wkrótce odwiedzi parafie luterańskie w Rzymie, a w nadchodzący poniedziałek będzie przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu w Bazylice św. Pawła za Murami. Jak stwierdził kard. Kasper, „dziś krytyką Papieża można w Niemczech łatwo uzyskać poklask”. Ale wypowiedź przewodniczącej protestantów jest „nie fair i niesprawiedliwa. Jest ponadto głęboko nieekumeniczna i świadczy o ekumenicznym schematyzmie. Wypowiedź ta pokazuje, że w Niemczech nie dostrzega się aktualnego międzynarodowego dialogu ekumenicznego”.

Przewodnicząca Kościołów Ewangelickich w Niemczech Margot Käßmann swoją krytykę pod adresem Papieża wyraziła w dyskusji w Teatrze Niemieckim w Berlinie, gdzie była gościem szefa niemieckich postkomunistów Gregora Gysi. Margot Käßmann stwierdziła, że od obecnego Papieża w kwestiach ekumenicznych niczego nie oczekuje i niczego się po nim nie spodziewa. „Gdyby można się było czegoś w tej kwestii spodziewać, musiałoby to już dawno nastąpić” – powiedziała ewangelicka biskup i rozszerzyła swoją wypowiedź również na Jana Pawła II, krytykując jego publiczne umieranie. Jak stwierdziła Käßmann, „umieranie jest intymnym procesem i nie powinno się go upubliczniać”. Od początku pontyfikatu Benedykta XVI Margot Käßmann w niemieckich mediach często wypowiadała się krytycznie o Papieżu, jednocześnie nawołując Kościół katolicki do dialogu ekumenicznego. Jak się dowiedziało Radio Watykańskie jej ostatniej wypowiedzi episkopat niemiecki nie będzie komentował.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
9°C Piątek
dzień
9°C Piątek
wieczór
11°C Sobota
noc
11°C Sobota
rano
wiecej »