Msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odprawiona w Kaplicy Polowej AK w Spale (Łódzkie) rozpoczęła w niedzielę Dożynki Prezydenckie. Tradycja spalskiego święta plonów sięga 20-lecia międzywojennego.
Niedzielne uroczystości poprzedziło wręczenie przez parę prezydencką dyplomów dla grup, tworzących wieńce dożynkowe.
Podczas Mszy kazanie wygłosił bp Józef Zawitkowski. Przywołując cytaty z polskiej literatury, m.in. scenę śmierci Boryny z "Chłopów" Reymonta, mówił: - Taki jest los siewcy. Gdy ziarna braknie, trzeba samego siebie rozsiewać na te praojcowe zagony, aż do końca. Rodzice, Nauczyciele, Księdze i Biskupy, pora siać! Matka Boska Siewna przypomina.
Po nabożeństwie, w trakcie którego poświęcone zostaną wieńce dożynkowe, korowód dożynkowy przejdzie z kaplicy na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbędzie się Ceremoniał Dożynkowy. Planowane jest wystąpienie prezydenta. Para prezydencka odwiedzi również Miasteczko Regionów, w którym mieszkańcy różnych zakątków Polski prezentują plony swoich ziem, rękodzieło i folklor.
Starostami tegorocznych dożynek są: Agnieszka Węglewska z woj. łódzkiego oraz Dawid Jezierski z woj. małopolskiego.
Dożynkowym uroczystościom już od soboty towarzyszą liczne imprezy, m.in. pokazy rękodzieła ludowego, kiermasze. Można też skosztować regionalnych potraw. Uroczystości zakończy w niedzielę wieczorny koncert zespołu Feel.
Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mościcki. Po 62 latach tradycję wskrzesił prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 święto plonów miało charakter regionalny. W 2009 r. gospodarzem spalskich dożynek był Lech Kaczyński, w kolejnych latach - Bronisław Komorowski, a teraz jest nim Andrzej Duda.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.