Jerzy Kalina laureatem nagrody Totus

Malarz, rzeźbiarz, scenograf, autor przedstawień teatralnych oraz filmów krótkometrażowych i dokumentalnych Jerzy Kalina został laureatem nagrody Totus 2017, przyznawanej przez Fundację KEP "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej.

Nagroda została przyznana za "stworzenie wyjątkowych w pejzażu polskiej sztuki site-specific-art, dzieł funkcjonujących w precyzyjnie określonym miejscu i czasie oraz artystyczne reakcje na najważniejsze wydarzenia społeczne i religijne w najnowszej historii Polski". Do jego najwybitniejszych i najbardziej znanych dzieł należą: Pomnik Katyński w Podkowie Leśnej, pomnik Józefa Piłsudskiego w AWF w Warszawie oraz koncepcja Muzeum Katyńskiego w Cytadeli Warszawskiej.

W sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie po raz osiemnasty przyznano nagrody za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, promocję człowieka, propagowanie nauczania Jana Pawła II, a także Totus medialny dla upamiętnienia bp. Jana Chrapka oraz jego roli w ukazywaniu osoby i nauczania Jana Pawła II w mediach.

W kategorii promocji godności człowieka nagrodzono Jana Arczewskiego za pomaganie osobom niepełnosprawnym, który od 1986 r. prowadzi telefon zaufania dla ludzi zmagających się z fizycznymi dysfunkcjami. Szacuje się, że miesięcznie odbywa on 300 rozmów, a przez 31 lat działalności telefonu odbył ich 31 tys., dając ludziom siłę, by umieli godnie żyć ze swoją niepełnosprawnością.

Nagroda Totus w kategorii "propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II" przyznana została Progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie "za wyjątkową aktywność i organizację procesu dydaktyczno-wychowawczego, w szczególny sposób przyczyniającego się do upowszechniania nauczania Świętego Jana Pawła II na Wileńszczyźnie".

W kategorii Totus medialny nagrodzono Radio Plus "za przybliżanie nauczania świętego Jana Pawła II, w tym za audycję +Nocne Światła+ Pawła Krzemińskiego".

W tym roku decyzją Rady Fundacji została dodatkowo przyznana nagroda specjalna Totus twórcom muzycznej, choreograficznej i literackiej oprawy wydarzenia Światowych Dni Młodzieży 2016 "za pokazanie na światową skalę, że formalna nowoczesność i merytoryczna tradycyjność mogą w wielu wymiarach tworzyć syntezę w przestrzeni chrześcijańskiej kultury i katolickiego sacrum".

Gala wręczenia nagród poprzedza zawsze Dzień Papieski, podczas którego zbierane są fundusze na kształcenie uzdolnionej młodzieży z małych miast i wsi, pochodzącej z niezamożnych rodzin.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
27°C Poniedziałek
noc
22°C Poniedziałek
rano
30°C Poniedziałek
dzień
32°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »