W wywiadzie opublikowanym w najnowszym "Gościu" prezydent odnosi się m.in. do kwestii aborcji, reformy sądownictwa i zapowiada, że nie wystarczy mu dobra zmiana - chce bardzo dobrej. Mówi też "STOP" Zbigniewowi Ziobrze.
W rozmowie "Chce bardzo dobrej zmiany" Bogumił Łoziński pyta prezydenta Dudę o tematy rozgrzewające opinię publiczną do czerwoności - to m. in. reforma sądownictwa i ustawy autorstwa PiS, które Duda zawetował oraz stanowisko, jakie prezydent zajmie wobec obywatelskiego projektu ustawy zakazującej aborcji eugenicznej.
Prezydent - odnosząc się do poprawek PiS do prezydenckiej ustawy o sądach - wyjaśnia, że nie zgodzi się na takie zmiany, które pozwoliłyby jednej partii na wskazanie składu Krajowej Rady Sądownictwa. Dlatego w swoim projekcie zaproponował wybór członków KRS większością 3/5 głosów, a gdyby Sejm tego nie dokonał, to w drugiej "turze" każdy poseł mógłby wskazywać tylko jednego kandydata. Na taki "plan B" nie zgadza się Kaczyński, który chce, by w drugim rozdaniu to Senat wskazywał członków KRS. Duda komentuje te propozycję jednoznacznie:
PiS ma teraz 64 senatorów, a więc więcej niż 3/5. Byłby to zatem wybór dokonany przez jedną partię, a na to się nie zgodzę.
Prezydent jest też bardzo stanowczy wobec planu nadania bardzo szerokich uprawnień ministrowi sprawiedliwości (tę funkcję obecnie pełni Zbigniew Ziobro):
Prokurator generalny jest jednocześnie ministrem sprawiedliwości, czyli z jednej strony decyduje o pracy prokuratury, a z drugiej ma stosunkowo dużą władzę nad sądami powszechnymi. Miał de facto [gdyby przeszły projekty PiS - przyp. red] decydować o składzie Sądu Najwyższego czy jego regulaminie, a przecież jako prokurator generalny jest stroną w sprawach, które toczą się przed Sądem Najwyższym. (...) Nie może być tak, że prokurator generalny ma olbrzymią władzę nad Sądem Najwyższym.
Duda odpowiada też na pytanie, jak zachowa się, jeśli na jego biurko trafi do podpisania obywatelski projekt ustawy zakazującej aborcję dzieci podejrzewanych o wrodzone wady i choroby. Zdaniem prezydenta "jest nie do przyjęcia, że dziś w Polsce można te dzieci zabijać". Zapowiada też, że podpisze zakaz aborcji eugenicznej.
Cała rozmowa Bogumiła Łozińskiego z prezydentem Dudą w najnowszym "Gościu Niedzielnym".
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.