Dlaczego ogórek nie śpiewa?

"Jeśli ogórek nie śpiewa, i to o żadnej porze, to widać z woli nieba prawdopodobnie nie może" - stwierdził Konstanty Ildefons Gałczyński. A jeśli nie może, to dlaczego akurat na Mszy świętej ma udawać, że jest wytrawnym śpiewakiem?

Muzyka kościelna musi być na wysokim poziomie - podkreślili biskupi we wnioskach po 377. zebraniu KEP. A ja dość prowokacyjnie spytam, czy muzyka kościelna w ogóle musi być? Wiem, że tak postawione pytanie dla wielu osób stawia mnie wręcz na granicy herezji. Rozumiem teorię, że śpiew podkreśla rangę tekstu. Jednak jeśli jesteśmy przy kryteriach estetycznych, to zastanówmy się, na ile muzyka w kościołach niesie ze sobą te walory estetyczne, a na ile przeszkadza w pobożnym przeżyciu liturgii.

Nie trzeba szukać na youtubie, żeby znaleźć przykłady wyluzowanych organistów lub tych, co w pasji wykonywania swojej posługi nieco jakby się zapędzili. Różnie to bywa. Wiem, że diecezje starają się jak mogą, by organizować kursy i studia organistowskie. Wiem, że praca trwa i proszę mojego pytania nie odbierać jako ataku na organistów.

Pomińmy też fakt, że teksty niektórych pieśni - nie tylko tych najczęściej krytykowanych, oazowych czy młodzieżowych - potrafią w człowieku wywołać najróżniejsze emocje, nie całkiem współgrające z powagą liturgicznego zgromadzenia. Nie wiem, jak tam Czytelnicy, ale na mnie rymy częstochowskie w niektórych pieśniach działają tak samo, jak fałsze generowane z kościelnych instrumentów. No powiedzcie sami, jaką wartość (nie tylko artystyczną) ma tekst: "Matko Fatimska, módl się za nami, tyś jest róży kwiat. Do Ciebie woła "Jezus, Maryja" cały nędzny świat". Albo: "miałem ci ja w sercu Jezusa miłego, Który mi kołatał u drzwi serca mego...". A my to niestety śpiewamy. Chyba najczęściej bez zastanowienia.

Tak, to jest akurat zadanie organisty, żeby do Eucharystii dobierać takie pieśni, które nie naruszają powagi zgromadzenia, ale je faktycznie mają wzbogacić o elementy estetyczne. Jednak co ma zrobić nawet najlepszy organista, kiedy trafia na nazwijmy to oporny materiał? Może sam wszystko wyśpiewać, tylko czy o to faktycznie chodzi? Czy trzeba trzymać się kurczowo śpiewania pieśni tam, gdzie nie wypada to dobrze?

Powiem szczerze, że wiele razy uczestniczyłem we Mszach świętych bez śpiewu. Recytowana, ale sprawowana pobożnie liturgia w moim odczuciu nie tylko nie traci, ale nieraz pozwala wręcz na głębsze jej przeżycie, gdy wstawki muzyczne nie męczą, nie denerwują, nie przeszkadzają.

Byłbym za tym, żeby muzykę w liturgii zarezerwować dla tych wyjątkowych celebracji, gdzie po pierwsze będzie pewność, że poziom muzyczny zgromadzenia nie naruszy powagi Mszy świętej, a po drugie Msza święta nie zostanie zmieniona w występ. Warto wspomnieć bowiem, że jedną z podstawowych funkcji muzyki w liturgii jest jednoczenie zgromadzenia. O jakiej jedności my mówimy, kiedy chóry czy schole uniemożliwiają wręcz wiernym aktywny udział w Mszy świętej, wykonując części stałe i pieśni, których nikt nie jest w ogóle w stanie zaśpiewać?

Mówi się wiele o tym, że gitary na Mszy są be, że piosenki świeckie nie mogą być wykonywane w czasie Liturgii i to wszystko prawda. Jednak skala patologii związanych z muzyką w Liturgii jest dużo większa. Poza tym powiedzmy sobie szczerze, że dziś nasze społeczeństwo coraz mniej potrafi śpiewać. Muzyki w szkołach dawno nie ma. W ilu domach jeszcze istnieje tradycja wspólnego śpiewania? Nie mówię, że to dobrze, ale może skoro coś jest naszą piętą Achillesa, to nie próbujmy na siłę udawać, że jest wręcz przeciwnie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Adam
  19.10.2017 09:17
  "Rozumiem teorię, że śpiew podkreśla rangę tekstu."

  Ja nie rozumiem. Może za dużo muzyki wokół, ale śpiewanie raczej kojarzy mi się z rozrywką - relaksem, odczuciami estetycznymi, skandalami (muzyk nieskandalista? taki kariery nie zrobi). Tekst jest zazwyczaj sprawą poboczną. Stąd nie rozumiem, dlaczego czasem zamiast pomodlić się modlitwą choćby Ojcze nasz w tym momencie śpiewa się piosenkę.
 • Fenkuł
  19.10.2017 11:08
  Pamiętam, jak wyglądała nauka śpiewu gregoriańskiego na 2. stopniu oazy. To było raczej narzędzie represji niż sposób na uwielbienie Boga.
 • Jana
  19.10.2017 15:34
  bardzo dobrą praktyką, jest ćwiczenie pieśńi "z ludem" 5-10minut przed mszą świętą, szczególnie jeśli są to nowe testy i melodie, polecam!
 • Minerwa
  20.10.2017 10:41
  "Matko Fatimska, módl się za nami, tyś jest róży kwiat. Do Ciebie woła "Jezus, Maryja" cały nędzny świat" - przepraszam szanownego Autora, ale gdzie słyszał to cudo? Na pielgrzymce, prawda? Ja tamże. W kościele nie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  28°C Niedziela
  wieczór
  24°C Poniedziałek
  noc
  20°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  wiecej »