Kard. Dziwisz na Dzień Islamu

Katolicy i muzułmanie modlili się wspólnie w bazylice ojców franciszkanów w Krakowie podczas Nabożeństwa Słowa Bożego z racji obchodów X Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. „Jako dzieci jednego Boga jesteśmy równi w godności i wezwani do solidarności między sobą” - mówił do nich kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył modlitwom.

Na kolejnej stronie znajduje się pełny tekst wystąpienia >>

W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele środowisk muzułmańskich w Krakowie, Przewodniczący Rady Imamów przy Lidze Muzułmańskiej RP imam Ali Abi Issa oraz wierni Kościoła katolickiego.

Kard. Stanisław Dziwisz nawiązał do hasła tegorocznych obchodów Dnia Islamu, którym są słowa: „Chrześcijanie i muzułmanie - zjednoczeni w przezwyciężaniu ubóstwa”. Zauważył on, że w obu religiach znajdują się podstawy, by ich wyznawcy zaangażowali się w pomoc „dla tych, którzy – jak w ostatnich tygodniach mieszkańcy Haiti – znaleźli się w skrajnej potrzebie”. „Nie jest to rzecz dowolna, ale wyraz zrozumienia, że jako dzieci jednego Boga jesteśmy równi w godności i wezwani do solidarności między sobą” - podkreślał metropolita krakowski i wezwał do modlitwy o to, by zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie potrafili wspierać się w czynieniu dobra i „stawać ramię w ramię wobec naglących potrzeb naszego świata, aby Bóg mógł nas kiedyś przygarnąć i uznać za swoje sługi, którym powie, że byliśmy dobrzy i wierni i możemy wejść do radości swego Pana”.

Metropolita krakowski zadeklarował pragnienie Kościoła, by „szukać możliwych dróg współpracy” z muzułmanami, „dla umacniania pokoju w świecie, dla dobra naszej Ojczyzny i naszego Krakowa”. „Cieszę się, że i w tym roku możemy się spotkać w duchu wzajemnego szacunku i serdeczności, ponad różnicami naszych religii” - dodał.

Po nabożeństwie przewodniczący Rady Imamów przy Lidze Muzułmańskiej RP imam Ali Abi Issa wygłosił wykład „Islam wobec ubóstwa i ubogich”

Organizatorami krakowskich obchodów X Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce są Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej oraz Międzywydziałowy Instytut Ekumenii i Dialogu UPJPII w Krakowie. W tym roku Dzień Islamu odbywa się pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie - zjednoczeni w przezwyciężaniu ubóstwa”.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
18°C Czwartek
wieczór
14°C Piątek
noc
12°C Piątek
rano
15°C Piątek
dzień
wiecej »