Na nowotarskim cmentarzu spoczywają mieszkańcy miasta, wśród nich aktor Paweł Gędłek i hokeista Maksym Batkiewicz.
Pawła grób jest bardzo skromny. 1 listopada modliła się przy nim żona aktora Kinga i jego najmłodszy syn, dziś już rosły nastolatek. - Uśmiechamy się do niego, jak możemy - mówiła małżonka, zastanawiając się, jakiej roli uczy się teraz Paweł... Jeszcze dzisiaj Kinga wraz synem wrócą do swojego mieszkania na krakowskim Szlaku, a póki co, już wysłali Frankowi, najstarszemu synowi aktora, zdjęcie grobu taty, oświetlonego i ukwieconego. Franek jest obecnie na studiach sportowych w Wielkiej Brytanii.
Przy innym grobie na nowotarskiej nekropolii są akurat rodzice i siostra spoczywającego tam chłopca. Nie ma też chwili, żeby ktoś nie zatrzymał się w tym miejscu, mocno się zadumał, a i ukradkiem przysłonił twarz, bo łzy same płyną... Na środku nagrobka znajduje się tam bowiem ciekawa rzeźba - młody hokeista rozgrywa właśnie swój mecz, a przed nim jakby księga życia, otwarta na stronie z imieniem i nazwiskiem oraz zdjęciem. Oto Maksiu Batkiewicz, który w niebiańskiej hokejowej drużynie gra od czerwca tego roku.
Wśród grobów, które przykuwają oczy nowotarżan, jest i ten z białym czekanem. W nim spoczywa Jakub Marek, który zginął pod Mont Blanc, oczekując - wspólnie z poszkodowaną przez lawinę koleżanką z wyprawy - na pomoc ratowników. Kiedy po wielu godzinach na miejsce tragedii dotarł helikopter, Kuba miał wyciągniętą rękę i nie był przykryty śniegiem. Na nekropolii w stolicy Podhala znajdują się też groby lotników - spoczywa tu m.in. Janusz Ruge, wieloletni szef lotniska w Nowym Targu.
Tradycyjnie już przy wejściach na cmentarz odbywała się dziś 18. już Kwesta Nowotarska. Wśród kwestujących była m.in. wiceburmistrz Joanna Iskrzycka-Steg.
W godzinach popołudniowych na cmentarzu odbyły się jak zawsze nieszpory i dodatkowe Msze św., na które zapraszał ks. prałat Mieczysław Łukaszczyk, kustosz kościółka św. Anny. Wśród duchownych, którzy sprawowali Eucharystię, był m.in. znany i ceniony krakowski rekolekcjonista - pochodzący z Podhala ks. Wojciech Węgrzyniak.
Na cmentarz przyszli również członkowie orkiestry dętej z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, a dźwięki śpiewanych przez nich pieśni było słychać w różnych miejscach nekropolii.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.