Pomimo silnej sekularyzacji wśród katolików Anglii i Walii można zauważyć liczne oznaki żywej wiary. Przykładem tego może być choćby wielki entuzjazm, jaki wzbudziła niedawna peregrynacja relikwii św. Teresy z Lisieux, oraz nowe zainteresowanie postacią kard. Newmana w związku z jego beatyfikacją. Mówił o tym Benedykt XVI do biskupów Anglii i Walii przybyłych z wizytą ad limina.
Sprawą, której Papież poświęcił najwięcej uwagi, były ograniczenia wolności religijnej poprzez ustawodawstwo, mające zagwarantować równouprawnienie wszystkich obywateli. W praktyce zmusza ono Kościół do rezygnacji ze swego nauczania, m.in. w takich kwestiach, jak celibat czy homoseksualizm. Na przykład przed dwoma laty katolicy musieli zamknąć dobrze prosperujące ośrodki adopcyjne, ponieważ nie godziły się one na pośredniczenie w adopcji dla homoseksualistów. W ubiegłym tygodniu Izba Lordów odrzuciła rządowy projekt ustawy zmuszającej Kościół do rekrutowania pracowników i duchownych, bez względu na ich stan cywilny, przekonania czy styl życia.
„Jak słusznie zauważyliście, konsekwencją niektórych legislacji, które miały zapewnić równouprawnienie i równość szans wszystkim członkom społeczeństwa, było narzucenie niesprawiedliwych ograniczeń prawa wspólnot religijnych do działania zgodnie ze swą wiarą – mówił Papież. – W pewnym sensie naruszało ono prawo naturalne, które jest podstawą i gwarancja wszelkiego równouprawnienia. Przynaglam was pasterzy, abyście zagwarantowali, że moralne nauczanie Kościoła będzie głoszone w integralnej postaci i z przekonaniem bronione. Wierność Ewangelii w żaden sposób nie ogranicza wolności innych ludzi, wręcz przeciwnie służy wolności innych, ponieważ oferuje im prawdę. Nadal nalegajcie na wasze prawo do udziału w narodowej debacie poprzez pełen szacunku dialog z innym członkami społeczeństwa. Czyniąc tak nie tylko zachowacie długą brytyjską tradycję wolności wypowiedzi i uczciwej wymiany opinii, ale także dacie głos przekonaniom wielu ludzi, którzy nie mają środków, by je wyrazić. Skoro tak wielu członków społeczeństwa deklaruje się chrześcijanami, jak można Ewangelii odmawiać prawa głosu?” – powiedział Benedykt XVI.
W przemówieniu do biskupów Anglii i Walii Papież podjął też problem podziałów wewnątrz tamtejszej wspólnoty katolickiej. Powinna ona przemawiać jednym głosem, jeśli chcemy, by całe zbawcze przesłanie Chrystusa rzeczywiście dotarło do ludzi i ich przekonało – podkreślił. Benedykt XVI zauważył, że dzisiejsze społeczeństwo skłania do rozbieżności opinii. Jednakże taka rozbieżność sama w sobie nie gwarantuje jeszcze dojrzałej debaty. „To prawda objawiona przez Pismo Święte i Tradycję, a wyrażona przez Magisterium Kościoła, czyni nas wolnymi” – podkreślił w tym kontekście Papież.
Benedykt XVI nawiązał też do zeszłorocznej konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus, która ułatwia anglikanom konwersje na katolicyzm. Jestem przekonany, że jeśli zostaną oni przyjęci życzliwie i z otwartym sercem, staną się błogosławieństwem dla całego Kościoła – powiedział Papież.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.