Umocnić "oś francusko-niemiecką"

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy i niemiecka kanclerz Angela Merkel przedstawili w czwartek w Paryżu 80 propozycji, mających w najbliższej dekadzie umocnić "oś francusko-niemiecką". Zapowiedzieli też wspólne działania dotyczące wyjścia z kryzysu.

W ramach współpracy dwustronnej rady ministrów obu krajów zebrały się w czwartek, już po raz 12, na wspólnym posiedzeniu w stolicy Francji.

Na konferencji prasowej po zebraniu gabinetów Sarkozy i Merkel zaprezentowali listę 80 sposobów zbliżenia między obu krajami do 2020 roku. Wśród tych propozycji jest powołanie "francusko-niemieckiego biura ds. energii odnawialnych", wspólny projekt pilotażowy dotyczący samochodu o napędzie elektrycznym, umieszczenie przez oba kraje satelity wykrywającego emisję gazów cieplarnianych czy wspólne prace nad przyszłym europejskim programem kosmicznym.

Nie będzie natomiast w najbliższej przyszłości - wbrew temu, co sugerowały kilka miesięcy temu władze francuskie - wspólnego ministra zasiadającego w rządach obu krajów. Na przeszkodzie stoi tu niemiecka konstytucja, mówiąca, że tylko obywatel tego kraju może być członkiem rządu.

"Postanowiliśmy z panią kanclerz Merkel wybrać konkretne środki, gdyż czas wielkich traktatów i deklaracji powinien nieco ustąpić konkretom" - powiedział Sarkozy. Zaznaczył, że pragnie wraz z niemiecką liderką "zaprząc Francję i Niemcy w służbę Europie i nowej regulacji (ekonomicznej) w świecie". Dodał też, że "oś francusko-niemiecka - jak to ujął - powinna pojawić się jak najbardziej konkretnie w życiu naszych obywateli".

Sarkozy zapowiedział, że oba państwa zaprezentują 11 lutego wspólne propozycje dotyczące "zarządzania gospodarczego" przez 27 państw UE. Francja i Niemcy wyraziły także w czwartek pragnienie realizacji wspólnej, "skoordynowanej strategii wyjścia z kryzysu" gospodarczego, gdy tylko pojawią się wyraźne oznaki ożywienia sytuacji ekonomicznej w obu krajach - głosi komunikat po wspólnym posiedzeniu rządów.

Na konferencji prasowej żaden z dwojga liderów nie odniósł się natomiast bezpośrednio do sposobów zahamowania głębokiego deficytu budżetowego w obu państwach. We Francji sięga on blisko 8 proc. PKB.

W sumie 80 przedstawionych w czwartek propozycji obejmuje sześć dziedzin: gospodarkę i zatrudnienie; ochronę środowiska i energię; innowacje technologiczne, badania naukowe i edukację; politykę zagraniczną, bezpieczeństwo i obronność; zbliżenie obu społeczeństw oraz współpracę w wymiarze instytucjonalnym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
4°C Czwartek
noc
2°C Czwartek
rano
wiecej »