Prezydent Francji Nicolas Sarkozy i niemiecka kanclerz Angela Merkel przedstawili w czwartek w Paryżu 80 propozycji, mających w najbliższej dekadzie umocnić "oś francusko-niemiecką". Zapowiedzieli też wspólne działania dotyczące wyjścia z kryzysu.
W ramach współpracy dwustronnej rady ministrów obu krajów zebrały się w czwartek, już po raz 12, na wspólnym posiedzeniu w stolicy Francji.
Na konferencji prasowej po zebraniu gabinetów Sarkozy i Merkel zaprezentowali listę 80 sposobów zbliżenia między obu krajami do 2020 roku. Wśród tych propozycji jest powołanie "francusko-niemieckiego biura ds. energii odnawialnych", wspólny projekt pilotażowy dotyczący samochodu o napędzie elektrycznym, umieszczenie przez oba kraje satelity wykrywającego emisję gazów cieplarnianych czy wspólne prace nad przyszłym europejskim programem kosmicznym.
Nie będzie natomiast w najbliższej przyszłości - wbrew temu, co sugerowały kilka miesięcy temu władze francuskie - wspólnego ministra zasiadającego w rządach obu krajów. Na przeszkodzie stoi tu niemiecka konstytucja, mówiąca, że tylko obywatel tego kraju może być członkiem rządu.
"Postanowiliśmy z panią kanclerz Merkel wybrać konkretne środki, gdyż czas wielkich traktatów i deklaracji powinien nieco ustąpić konkretom" - powiedział Sarkozy. Zaznaczył, że pragnie wraz z niemiecką liderką "zaprząc Francję i Niemcy w służbę Europie i nowej regulacji (ekonomicznej) w świecie". Dodał też, że "oś francusko-niemiecka - jak to ujął - powinna pojawić się jak najbardziej konkretnie w życiu naszych obywateli".
Sarkozy zapowiedział, że oba państwa zaprezentują 11 lutego wspólne propozycje dotyczące "zarządzania gospodarczego" przez 27 państw UE. Francja i Niemcy wyraziły także w czwartek pragnienie realizacji wspólnej, "skoordynowanej strategii wyjścia z kryzysu" gospodarczego, gdy tylko pojawią się wyraźne oznaki ożywienia sytuacji ekonomicznej w obu krajach - głosi komunikat po wspólnym posiedzeniu rządów.
Na konferencji prasowej żaden z dwojga liderów nie odniósł się natomiast bezpośrednio do sposobów zahamowania głębokiego deficytu budżetowego w obu państwach. We Francji sięga on blisko 8 proc. PKB.
W sumie 80 przedstawionych w czwartek propozycji obejmuje sześć dziedzin: gospodarkę i zatrudnienie; ochronę środowiska i energię; innowacje technologiczne, badania naukowe i edukację; politykę zagraniczną, bezpieczeństwo i obronność; zbliżenie obu społeczeństw oraz współpracę w wymiarze instytucjonalnym.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.