W czasie tegorocznych rekolekcji wielkopostnych dla papieża i jego najbliższych współpracowników mowa będzie między innymi o Janie Pawle II.
Ujawnił to w wywiadzie dla „L'Osservatore Romano” zaproszony do ich prowadzenia włoski salezjanin, ksiądz Enrico Dal Covolo.
Tematem jego rozważań będą „lekcje Boga i Kościoła o powołaniu kapłańskim”. Kaznodzieja będzie mówił o „pięciu typowych etapach powołania według opowieści biblijnych: wezwaniu przez Boga; odpowiedzi człowieka; misji, jaką Bóg powierza powołanemu; zwątpieniu, pokusie, oporze, niepokojach osób powołanych; w końcu o uspokajającym umocnieniu przez Boga”. Tym kwestiom będą poświęcone rozważania przedpołudniowe. „Medytacje popołudniowe czerpią inspirację z 'lekcji Kościoła', z których najznakomitsza to lekcja kapłanów świętych czy przynajmniej wzorowych. Pięciu wybranych do tych 'kapłańskich medalionów' to św. Augustyn, święty proboszcz z Ars, Jan Maria Vianney, anonimowy wiejski proboszcz Bernanosa, czcigodny Giuseppe Quadrio i czcigodny Jan Paweł II”, mówi ks. Dal Covolo.
Włoski salezjanin twierdzi, że nie ma tremy przed głoszeniem rekolekcji dla Benedykta XVI, ponieważ posiada długie doświadczenie w tej dziedzinie. „Jeśli się nie mylę, będą to już moje 221. rekolekcje dla kapłanów, zakonników, sióstr, osób konsekrowanych w ciągu trzydziestu lat kapłaństwa”. Ks. Dal Covolo cytuje też opinię Jana Pawła II, że powołanie to „dar i tajemnica” i zastanawia się nad tym, co może „zablokować” powołanie.
„Dziś tym, co może zablokować młodego człowieka, do tego stopnia, że nie uda mu się wyraźnie odczytać powołania, jest klimat, w jakim żyjemy. Kulturowy klimat konsumizmu, zbyt skoncentrowany na potrzebach materialnych, nie bardzo otwarty na dialog z duchem. Oto co może naprawdę zablokować kandydata”. Natomiast tym, co stwarza największe trudności kapłanowi jest „pułapka samotności”, która właściwie pojęta „może przekształcić się w pustkę egzystencjalną”. Dzieje się tak wtedy, wyjaśnia ks. Dal Covolo, gdy kapłan „zagubi kontemplatywny wymiar życia”. Po czym dodaje: „Oto dlaczego ważne są rekolekcje, ponieważ pomagają zastanowić się nad tymi sprawami i nawrócić się”.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.