Pekin nawiąże relacje dyplomatyczne z Watykanem?

Pekin prędzej czy później nawiąże oficjalne stosunki dyplomatyczne z Watykanem, gdyż dąży do tego papież Franciszek, który potrafi rozwiązać spory pomiędzy obiema stronami - ocenił we wtorek w artykule redakcyjnym chiński dziennik "Huanqiu Shibao".

"Pekin i Watykan prędzej czy później nawiążą relacje dyplomatyczne. Wierzymy, że dyplomaci Pekinu dobrze poprowadzą negocjacje, kierując się zarówno interesem narodowym, jak i wiarą wyznawców katolicyzmu" - napisano w komentarzu, który ukazał się w "Huanqiu" oraz w jego siostrzanej anglojęzycznej gazecie "Global Times".

"Papież Franciszek cieszy się pozytywną opinią chińskiego społeczeństwa. Należy się spodziewać, że będzie dążył do zacieśnienia relacji Chin z Watykanem oraz rozwiąże związane z nimi problemy dzięki swojej mądrości" - ocenił "Huanqiu".

Watykan i Pekin zerwały stosunki dyplomatyczne prawie 70 lat temu, gdy w Chinach ustanowiono komunistyczny rząd i wypędzono z kraju misjonarzy. Później KPCh stworzyła oficjalny Kościół Patriotyczny, który nie uznaje zwierzchnictwa papieża, tymczasem wyznawcy tzw. Kościoła podziemnego, wierni wobec Watykanu, przez dziesięciolecia byli poddawani prześladowaniom.

"Huanqiu" ocenia jednak, że porozumienie Pekinu z Watykanem przyniosłoby "olbrzymie korzyści katolikom".

Spekulacje dotyczące sekretnych negocjacji Watykanu z Pekinem pojawiają się w mediach od wielu miesięcy. W ubiegłym tygodniu agencja Reutera podawała, powołując się na wysokie rangą źródło w Watykanie, że ramowe porozumienie pomiędzy Chinami a Stolicą Apostolską w sprawie wyświęcania biskupów jest już gotowe i może zostać zawarte w ciągu następnych kilku miesięcy.

Watykan poprosił niedawno dwóch pracujących w Chinach biskupów, by przekazali swoje funkcje księżom zaakceptowanym przez chińskie władze, spośród których jeden został wcześniej przez Stolicę Apostolską ekskomunikowany - podał dziennik "New York Times".

"Papież Franciszek poszedł na konkretne ustępstwa wobec Chin w sprawie ordynacji biskupów" - ocenił "Huanqiu".

Ordynacja biskupów stanowi jedną z kości niezgody pomiędzy Pekinem a Watykanem. Zgodnie z prawem kanonicznym to Watykan powinien decydować, kto otrzymuje święcenia, tymczasem rządząca KPCh uważa się za jedyną władzę w kraju i nie chce oddać kontroli nad żadną sferą życia, w tym nad religią.

Znany z ostrej retoryki hongkoński kardynał Joseph Zen ocenił na swojej stronie internetowej, że szukając umowy z ChRL, Watykan "sprzedaje chiński Kościół katolicki". Wcześniej kardynał Zen, który jest emerytowanym biskupem Hongkongu, wielokrotnie krytykował Stolicę Apostolską i papieża Franciszka za skłonność do negocjacji z autorytarnymi władzami w Pekinie, nazywając ewentualną umowę "zdradą Jezusa Chrystusa".

Według "Huanqiu" porozumienie w sprawie ordynacji biskupów "odzwierciedlałoby zdolność katolików do adaptacji do zmian".

Na drodze do wznowienia relacji dyplomatycznych pomiędzy Pekinem a Watykanem stoją również utrzymywane przez Stolicę Apostolską oficjalne kontakty z Tajwanem. ChRL uznaje Tajwan za zbuntowaną prowincję, która prędzej czy później zostanie w pełni przyłączona do kraju, tymczasem Tajpej określa go jako niezależną Republikę Chińską.

Zdaniem "Huanqiu" władze Tajwanu są zaniepokojone doniesieniami o polepszających się stosunkach między Pekinem a Watykanem, który jest obecnie jedynym krajem europejskim uznającym suwerenność wyspy. "Tajwan zdaje sobie sprawę, że nie jest dla Watykanu istotny, i dlatego obawia się, że zostanie w końcu opuszczony" - ocenił chiński dziennik.

Dodał, że sprawa Tajwanu bynajmniej nie jest głównym zmartwieniem Pekinu w jego relacjach z Watykanem, gdyż Chiny kontynentalne "mają wiele narzędzi wywierania presji na Tajwan".

Pekin zwiększył wysiłki na rzecz izolacji dyplomatycznej Tajwanu, kiedy w 2016 roku jego prezydentem została Caj Ing-wen, wywodząca się z proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej.

«« | « | 1 | » | »»
 • wytrzecrecewsciereczke
  06.02.2018 20:13
  "1. Są związani z branżą IT – GoldenLine i LinkedIn
  2. Ich nazwisko zaczyna się na K
  3. Ten sam rocznik – 1983 – pierwszy miał 25 lat (2008), ostatni 28 lat (2011)
  4. Mieszkają lub studiują w Krakowie
  5. Giną co pół roku-w listopadzie i czerwcu
  6. Prawdopodobnie chodzili do klubów, zwłaszcza jednego obok rzeki." http://sledczy24.pl/gineli-jeden-drugim-scenariusz-spotka-piotra-kijanka/ Jakas straszna tajemnica z tym klubem. Ze seks z mezczyzny z mezczyzna strasznie tabu jest? Trzeba przelamywac tabu. Faszyzm homofobiczny nie przejdzie. "Gałkiewicz, ja mam żonę i dziecko! Niech Gałkiewicz przynajmniej nad dzieckiem się ulituje! Ale i to nie pomogło."
 • sp
  07.02.2018 00:20
  "Pekin i Watykan prędzej czy później nawiążą relacje dyplomatyczne" oraz "ChRL uznaje Tajwan za zbuntowaną prowincję, która prędzej czy później zostanie w pełni przyłączona do kraju". Zaśmiali się z Watykanu, ot co.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Poniedziałek
  rano
  26°C Poniedziałek
  dzień
  26°C Poniedziałek
  wieczór
  23°C Wtorek
  noc
  wiecej »