Kolejny atak na kościół

Co najmniej siedem osób zostało zabitych w kolejnym ataku na kościół do jakiego doszło w Nigerii. Episkopat tego kraju domaga się ustąpienia prezydenta, który nie jest w stanie zapewnić obywatelom bezpieczeństwa. Nigeryjscy biskupi wskazują zarazem, że dąży się do całkowitej islamizacji tego afrykańskiego kraju.

Do kolejnej masakry doszło w diecezji Makurdi, gdzie kilka dni wcześniej ostrzelano uczestników porannej Eucharystii. Zginęło wówczas dwóch księży i siedemnastu wiernych. Za atakami stoją pasterze z plemienia Fulani, którzy coraz bardziej się radykalizują. Wielu z nich wchodzi w układy z islamistami z Boko Haram, co budzi poważny niepokój ze strony Kościoła.

„Coraz wyraźniej widać, że dąży się do całkowitej islamizacji Nigerii” – mówi bp Wilfred Chikpa Anagbe. Ordynariusz Makurdi podkreśla, że tylko w jego diecezji od początku roku doszło do kilkunastu ataków na kościoły. Odnaleziono także zbiorowy grób z ciałami 72 chrześcijan. „Państwo jest totalnie nieobecne. Kiedy dochodzi do ataków na świątynie nigdy nie widać w pobliżu policjantów, czy odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na naszym terenie żołnierzy” – podkreśla nigeryjski hierarcha. Wskazuje, że pogłębiający się z każdym dniem brak bezpieczeństwa zmusił do opuszczenia domów ponad 100 tys. osób, które żyją w czterech tymczasowych obozach. „Jedyną instytucją, która niesie im pomoc jest Kościół, władze nie wspierają ich w najmniejszy sposób” – mówi bp Anagbe.

„Nadszedł moment w którym prezydent powinien usunąć się na bok, by zapobiec totalnej zapaści państwa” – tymi słowami episkopat Nigerii domaga się dymisji prezydenta Muhammada Buhariego. Biskupi wskazują, że nie dotrzymał on wyborczych obietnic i nie rozprawił się z islamskimi fundamentalistami. „Jako chrześcijanie czujemy się zdradzeni przez instytucję państwa, która nie zapewnia nam minimum bezpieczeństwa” – stwierdzili nigeryjscy biskupi wyrażając ufność, że kraj ten nie zmieni się w drugą Rwandę.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  20°C Wtorek
  rano
  24°C Wtorek
  dzień
  25°C Wtorek
  wieczór
  22°C Środa
  noc
  wiecej »