O ewangelizacji w mediach, przekazywaniu informacji wewnątrz Kościoła, ale i o otwarciu się na zewnątrz, zwłaszcza przez Internet mówili w Częstochowie zaproszeni prelegenci.
Już w czasie Mszy św. rozpoczynającej 12 maja spotkanie bp. Ignacy Dec, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich zwrócił uwagę na potrzebę dotarcia do współczesnego człowieka, szczególnie tego młodego.
- Owszem mamy część dzieci i młodzieży o niezłym stanie życia religijnego. Takie dzieci i młodzież pochodzą z rodzin, gdzie jeszcze modlą się rodzice, gdzie rodzice uczęszczają regularnie do kościoła. Jest jednak wielu w młodym pokoleniu, w których sercach i umysłach tli się jeszcze jakaś słaba wiara, ale u których wygasła prawie zupełnie modlitwa. Największym problemem dla dziatwy, a szczególnie dla naszej młodzieży, jest brak osobistego doświadczenia Boga – zauważył, dodając, że jedną z przyczyn są lewicowe media, opanowane i kierowane często przez ludzi bezbożnych.
Zachęcał też do modlitwy, ale i do większego zaangażowania się osób świeckich w ewangelizację przez środki masowego przekazu. - Zależy nam, żeby przede wszystkim ożywić laikat, żeby podjąć dzieło ewangelizacji w mediach, bo my sami, duchowni nie damy rady – mówił.
Do tematu wracali również inni prelegenci. Mówiąc o parafii w mediach, prof. Monika Przybysz z UKSW w Warszawie zauważyła, że to nie księża, ale ludzie młodzi są specjalistami od portali społecznościowych, takich jak Facebook czy Instagram. Dlatego też to oni, zdaniem prof. Przybysz, powinni zajmować się tym zagadnieniem. Prelegentka zauważyła jednak, że potrzebne im do tego jest także przygotowanie teologiczne, by publikowane treści nie wprowadzały zamętu. – Dobrze by było, gdyby w każdej instytucji kościelnej, także w parafii była odpowiednio przygotowana osoba do kontaktów z mediami - dodała.
Rzecznik KEP ks. dr. Paweł Rytel-Andrianik, mówiąc o informacji w Kościele, skupił się na rzetelnym i prawdziwym wizerunku Kościoła. Zauważył też, że Kościół w mediach społecznościowych bardzo dobrze się odnajduje, ponieważ wielu świeckich katolików przekazuje sobie treści religijne, za co są również odpowiedzialni. - Jak mówił św. Paweł na Areopagu chodzi o to, żeby przekonywać, a nie pokonywać. Dlatego przed Kościołem stoi zadanie, by przekonywać ludzi podobnie, jak było za czasów św. Pawła. Musimy przekazywać prawdę, bo choć ludzie mają zaufanie do Kościoła, to często brak jest z naszej strony informacji - wyjaśniał rzecznik KEP.
Swoje wystąpienia mieli również przewodniczący Rady KEP ds. Środków Masowego Przekazu – abp Wacław Depo. W dyskusji natomiast głos zabrali również ks. Tomasz Jaklewicz, członek Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich i dziennikarz "Gościa Niedzielnego", i ks. Krzysztof Ora z wydziału duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej. Pierwszy z nich zwrócił uwagę na język wypowiedzi, by był zwięzły i dostosowany do odbiorcy. Drugi natomiast mówił o odwadze wejścia w świat mediów, by nie przegapić. To zdaniem ks. Ory nowy areopag.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.