Tradycjonaliści zakłócili konferencję

Grupa katolickich tradycjonalistów zakłóciła dziś przebieg wielkopostnej konferencji rabina Rivona Krygiera w paryskiej katedrze Notre-Dame. Po słowach wprowadzenia gospodarza, kard. André Vingt-Trois, kiedy zaproszony prelegent zbliżał się do mikrofonu powstał członek niewielkiej grupki, proponując „odmówienie różańca w intencji wynagrodzenia za tę obelgę”. Konferencję transmitowała na żywo katolicka telewizja KTO.

Jak informuje katolicki dziennik „La Croix” rabin Krygier wraz z kard. Vingt-Trois przeszli do zakrystii, skąd kontynuowano transmisję wykładu. W międzyczasie służby porządkowe paryskiej katedry poprosiły tradycjonalistów o opuszczenie świątyni. Następnie rabin Krygier powrócił do nawy katedry, gdzie brawami powitali go wierni. Drugą zaplanowaną konferencję wygłosił filozof, Dominique Folscheid. Tegoroczne konferencje wielkopostne w paryskiej katedrze poświęcone są tematyce II Soboru Watykańskiego. Tematem dzisiejszej były kwestie związane z relacją do wyznawców judaizmu, ekumenizmowi, dialogowi międzyreligijnemu oraz relacjom z niewierzącymi.

Zdaniem „La Croix” od wielu tygodni integryści prowadzą kampanię przeciw kardynałowi Vingt-Trois i tematyce tegorocznych konferencji. Na początku bieżącego miesiąca z protestem przeciw zaproszeniu rabina Krygiera do Notre-Dame wystąpił ks. Régis de Cacqueray, przełożony dystryktu Francja Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X (lefebrystów). Natomiast integrystyczny portal „Perepiscopus” zastanawiał się „czy to normalne, że niekatolik głosi konferencje wielkopostne w katedrze?” i natychmiast uznał to za profanację.

Inicjatorem rekolekcji w Notre Dame był przed 175 laty bł. Fryderyk Ozanam, zaś konferencjonistą dominikanin Henri Lacordaire - wybitny kaznodzieja przyciągający tłumy. Konferencje Wielkopostne przyczyniły się w istotny sposób do religijnego odrodzenia Francuzów w XIX w.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Kubaturus
  22.03.2010 14:29
  Żydów należy nawracać, a nie wpuszczać do kościołów żeby pouczali katolików.
 • biegacz
  22.03.2010 16:09
  Tradycjonalistom wydaje się, że są mądrzejsi od wszystkich i tylko oni posiedli prawdę. Oczywiście jest dzisiaj duży problem z fałszywym ekumenizmem rozumianym jako zrównanie wszystkich religii. Jednak dialog polegający na poznaniu siebie przy zachowaniu swoich tożsamości jest czymś pożytecznym. Szczególnie jeśli tyczy się to judaizmu, który jest tak ważny dla chrześcijańskiej tożsamości. Wystarczy poczytać sobie Jana Pawła II. Ale on dla tradycjonalistów jest prawie "heretykiem".
 • ixis
  22.03.2010 17:38
  Zawsze zastanawiałem się skąd biorą się tacy ludzie(?).
  Ten Żyd był zaproszony, aby wygłosić konferencję na temat postu u Żydów.
  - Czy tak uczniowie Jezusa traktują gości?
  - Czy chamstwo cechuje uczniów Jezusa?
  - Czy tradycja w kościele to chamstwo?
  - gdzie wyście się wychowali ludzie?
  - Kto was tak wychował?
 • Tephilin
  22.03.2010 22:05
  No tak! Znów ci tzw. "tradycjonaliści" (bo mam poważne podejrzenie, że nazywanie ich tak obraża jakoś Tradycję Kościoła, która wraz z Pismem Świętym jest źródłem Słowa Bożego). Ciekawi mnie czy ci integryści mają świadomość tego, że podział "sacrum" i "profanum" nie jest chrześcijański, ale pochodzi z greckiego pogaństwa? Może zatem niech nie szastają słowem "profanacja". Poza tym co tu dużo mówić: szacunek należy się każdemu człowiekowi. Niezależnie od tego czy jest z ludu Starego czy Nowego Przymierza! Jezus nawet wrogów nazywał przyjaciółmi. A do tego słowem i czynem potwierdził, że nikt nie ma większej miłości od tej, gdy kto swoje życie oddaje za przyjaciół swoich. Dla mnie integryści byliby wierni Tradycji, gdyby potrafili oddawać swoje życie w służbie innym - także Żydom. A tak, to jawią mi się jako hipokryci i (o ironio!) faryzeusze :)
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  19°C Środa
  dzień
  20°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  11°C Czwartek
  rano
  wiecej »