Chiny: Apel o zwolnienie przetrzymywanego biskupa

Komisja sprawiedliwości i pokoju diecezji Hongkongu apeluje do chińskich władz o zwolnienie uznawanego przez Watykan biskupa Augustine'a Cui, przetrzymywanego bez wieści od połowy kwietnia.

Biskup Cui z diecezji Xuanhua w prowincji Hebei w północnych Chinach został w połowie kwietnia zatrzymany przez władze i od tej pory nie wiadomo, gdzie przebywa. "Sądzimy, że chcą go przekonać, by dołączył do organizacji uznawanej przez rząd" - oceniła Or, mówiąc o chińskim Kościele patriotycznym.

Chińska społeczność katolicka, szacowana na ok. 10 mln wiernych, podzielona jest pomiędzy uznający papieża Kościół podziemny a lojalny wobec komunistycznych władz w Pekinie Kościół patriotyczny. Cui należy do Kościoła podziemnego i nie jest uznawany przez komunistów.

Z powodu swojej niezłomności Cui od 1993 roku był przez władze wielokrotnie poddawany represjom, takim jak reedukacja poprzez pracę, areszt domowy i przymusowe "podróże" - napisała komisja sprawiedliwości i pokoju w oświadczeniu opublikowanym w czwartek przez katolicki portal AsiaNews.it. Od 2007 roku bezustannie przebywał pod nadzorem władz i tylko czasami, na Święto Wiosny lub Święto Środka Jesieni, umożliwiano mu odwiedziny starszej siostry - dodano.

"Takie działania rządu stanowią poważne naruszenie podstawowych praw człowieka i wolności wyznania, gwarantowanych przez chińską konstytucję i międzynarodowe konwencje praw człowieka" - oceniła komisja w oświadczeniu.

Christine Or wyjaśniła, że komisja zbiera obecnie podpisy pod oświadczeniem, a kampania na rzecz uwolnienia biskupa Cui rozpocznie się w przyszłym tygodniu, po aktywnościach związanych z 29. rocznicą masakry na placu Tiananmen w Pekinie 4 czerwca.

Kampanię poparł już kardynał Joseph Zen, emerytowany biskup Hongkongu i jeden z największych krytyków trwających negocjacji pomiędzy Watykanem a Pekinem w sprawie ordynacji biskupów. Urzędnicy Kościoła patriotycznego informowali w tym roku, że umowa jest już blisko, ale Watykan zaprzeczał, jakoby miała ona zostać zawarta natychmiast.

Komisja sprawiedliwości i pokoju diecezji Hongkongu wzywa również do uwolnienia innych duchownych Kościoła katolickiego przetrzymywanych przez władze chińskie, w tym biskupa Su Zhizhi i ojca Liu Hongrena z diecezji Baoding w prowincji Hebei.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Wtorek
  wieczór
  8°C Środa
  noc
  7°C Środa
  rano
  7°C Środa
  dzień
  wiecej »