Tegoroczny zjazd Rodziny Szkół Jadwiżańskich w Krakowie był połączony z rozstrzygnięciem I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Świętej Jadwidze Królowej.
Wśród uczestników zjazdu, w którym co roku uczestniczy ok. tysiąca osób ze szkół noszących imię świętej polskiej monarchini nie brakowało dziewcząt ustylizowanych na Królową Jadwigę. Jedną z nich była Monika Krawczyk z zespołu szkół w Żegocinie, ubrana w błękitną suknię ze srebrnymi liliami andegaweńskimi.
- To już 11 zjazd Rodziny Szkół Jadwiżańskich. Było ich do niedawna ok. 200. Teraz zaś w związku z wygaszaniem gimnazjów noszących imię św. Jadwigi, będzie ich nieco mniej. Może uda się jednak utrzymać w niektórych przypadkach Jadwigę jako drugiego patrona dla szkoły podstawowej - powiedział ks. Zdzisław Sochacki, proboszcz parafii katedralnej na Wawelu, wspierający od wielu lat uroczystości jadwiżańskie.
Uczestnicy wzięli dziś udział we Mszy św. odprawionej w katedrze pod przewodnictwem bp. Damiana Muskusa, następnie oddali cześć relikwiom świętej patronki ich szkół, a później przeszli do ogrodów archidiecezjalnego seminarium duchownego na Podzamczu, gdzie zwycięzcom odbywającego się po raz pierwszy konkursu wiedzy o królowej wręczono Lilie Jadwigi Andegaweńskiej.
- Miłość Jadwigi realizowała się zwłaszcza w trzech obszarach: umiłowania ojczyzny, szacunku dla osiągnięć nauki oraz w dziełach miłosierdzia. Warto te tropy przypominać w roku, kiedy obchodzimy 100-lecie odzyskania wolności naszego kraju - powiedział bp Muskus, który pobłogosławił zebranych w katedrze relikwiami świętej.
U początków Rodziny Szkół Jadwiżańskich była m.in. Stanisława Buczek, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Kaszowie-Wyźrale. - Jadwiga patronuje naszej szkole od II poł. lat 90. ub. wieku. Organizowaliśmy m.in. rajdy poświęcone monarchini, z Mszą św. na Wawelu i mocnym elementem edukacyjnym. Z czasem coraz częściej myśleliśmy, żeby integrować szkoły jadwiżańskie z terenu całego kraju - powiedziała dyr. Buczek.
Jej sojusznikiem stał się Jan Pociej, krakowski architekt, który przez 13 lat był również katechetą.
- Rodzina, którą łączy dążenie do bliższego poznania patronki i wychowania młodego pokolenia w duchu wartości przez nią reprezentowanych, wzięła się z serdecznego pragnienia rozkrzewiania kultu naszej świętej patronki. Jestem od lat członkiem Sodalicji Św. Królowej Jadwigi, założonej przez mojego duszpasterza akademickiego, później biskupa sandomierskiego - ks. Wacława Świerzawskiego. Zawiązaliśmy nasza rodzinę jesienią 2006 r., w czerwcu 2007, w dniu wspomnienia św. Jadwigi Królowej odbył się nasz pierwszy zjazd - przypomniał J. Pociej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.