Niemal 300 osób zostało w poniedziałek zatrzymanych w różnych miastach Francji, głównie w Paryżu, kiedy radość ze zdobycia w Rosji przez Trójkolorowych tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli i doszło do starć - podało francuskie MSW.
Rannych zostało 45 policjantów i żandarmów, ale żaden z nich nie odniósł poważniejszych obrażeń - przekazało w komunikacie francuskie MSW.
Starcia między policją a grupami "bandytów" miały miejsce w kilku dużych miastach, poza Paryżem głównie w Lyonie i Marsylii.
W Paryżu zatrzymano 102 osoby, z których 90 zamknięto w areszcie - podała paryska prefektura.
"Biorąc pod uwagę liczny tłum, musimy jednak odnotować wyważony bilans" - powiedział paryski prefekt Michel Delpuech na konferencji prasowej. Pod wieżą Eiffla w Paryżu sukces reprezentacji fetowało 90 tys. fanów.
Sporadyczne incydenty miały miejsce w niedzielę na Polach Elizejskich. Wieczorem 30 młodych ludzi, część zakapturzonych, wdarło się do Drugstore Publicis, komercyjnego kompleksu przy Polach Elizejskich, i złupiło kilkanaście sklepów. Wychodzili roześmiani, z butelką wina lub szampana pod pachą, i filmowali się telefonami komórkowymi, a policja reagowała strumieniami gazu łzawiącego.
Koło Łuku Triumfalnego natomiast policjanci musieli interweniować podczas starcia ze sobą dwóch grup ludzi.
Starcia wybuchły także w Lyonie, gdzie według tamtejszej prefektury zatrzymano 30 osób, z których 28 umieszczono w areszcie z powodu kradzieży, m.in. w sklepie odzieżowym, i zniszczenia mienia. Innych 12 osób zatrzymano w związku z przemocą i ciskaniem kamieniami w policję.
W niedzielę podopieczni selekcjonera Didiera Deschampsa pokonali Chorwację 4:2 w finale mundialu w Rosji i po raz drugi w historii zdobyli najważniejsze piłkarskie trofeum. W strefach kibica w całej Francji spotkanie oglądały setki tysięcy sympatyków Trójkolorowych.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...