Komunikat krakowskiej Kurii

Publikujemy przekazany KAI Komunikat krakowskiej Kurii.

KOMUNIKAT KURII METROPOLITALNEJ W KRAKOWIE W SPRAWIE LITURGII POGRZEBOWEJ
śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej

Liturgia pogrzebu, zgodnie z ustaleniami z Kancelarią Prezydenta RP, odbędzie się w niedzielę 18 kwietnia 2010. Około godziny 10.00 zostaną przywiezione trumny Pary Prezydenckiej do Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Wówczas też będzie miało miejsce modlitewne czuwanie. O godzinie 14.00 rozpocznie się Msza święta pogrzebowa. Po Mszy świętej kondukt pogrzebowy przejdzie do Katedry wawelskiej ulicą Grodzką i ulicą Podzamcze. Ze względu na rangę uroczystości i jej państwowy charakter – wejściówki do Bazyliki Mariackiej, na Rynek Krakowski oraz do katedry Wawelskiej – organizuje strona państwowa.

Mszy świętej będzie przewodniczyć przedstawiciel Ojca Świętego, kard. Angelo Sodano – Dziekan Kolegium Kardynalskiego. Wraz z nim Eucharystię będą koncelebrować Kardynałowie, Arcybiskupi i Biskupi biorący udział w uroczystościach. Wierni zgromadzą się na Rynku Krakowskim i wzdłuż trasy z Bazyliki Mariackiej na Wawel.

Przybywających na uroczystości pogrzebowe zapraszamy do udziału w Eucharystii w kościołach wokół centrum Krakowa. Możliwość uczestniczenia we Mszy świętej będzie również o godz. 12.00 na Krakowskich Błoniach, na miejscu liturgii papieskich, a także o tej samej godzinie w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W tych Mszach – na Błoniach i w Łagiewnikach - kapłani uczestniczący w pogrzebie Prezydenta RP mogą włączyć się do koncelebry przywożąc ze sobą albę i stułę koloru fioletowego. Prosimy kapłanów o zabranie ze sobą cyborium z komunikantami.

Pomocą w uczestnictwie w liturgii pogrzebowej będą telebimy, umieszczone na krakowskim Rynku, na Błoniach i przy Bazylice Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

Bardzo prosimy mieszkańców Krakowa, by zgodnie z tradycją, zachowali powagę chwili oraz godnie przyjęli wszystkich przybywających na uroczystości pogrzebowe Prezydenta RP i jego Małżonki.

bp Józef Guzdek
Przewodniczący Kościelnego Komitetu Organizacyjnego

Kraków, 15.04.2010

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 31 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  1°C Piątek
  dzień
  1°C Piątek
  wieczór
  -2°C Sobota
  noc
  -3°C Sobota
  rano
  wiecej »