Reklama

Opowieść o Berlinie, Warszawie i Mumbaju

Wystawy sztuki, fotografii, przedsięwzięcia teatralne i performensy, pokazy filmów, wykłady i dyskusje - składają się na projekt "The Promised City", w którym twórcy z Polski, Niemiec i Indii próbują w Berlinie, Warszawie i Mumbaju opowiedzieć o tych miastach.

Reklama

Od połowy czerwca do połowy lipca będzie można też odwiedzić w Warszawie "The Knot" (Węzeł). To specjalne mobilne centrum sztuki, kultury i rekreacji, które będzie ustawiana kolejno: na Polu Mokotowskim, na Kopcu Cwila na Ursynowie oraz w Pradze. W wehikule oraz ustawionych wokół niego namiotach artyści wraz z mieszkańcami miasta będą wspólnie tworzyć, ale też gotować czy dyskutować. W maju "The Knot" będzie w Berlinie, z Warszawy wyruszy do Bukaresztu.

W czerwcu otwarta zostanie też wystawa "Poszukiwacze szczęścia". Będzie to prezentacja prac studentów i absolwentów Ostkreuzschule w Berlinie, Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, Wydziału Fotografii łódzkiej Szkoły Filmowej oraz fotograficy z Mumbaju, którzy od maja do grudnia ub.r. w trzech miastach biorących udział w projekcie próbowali pokazać, jak wygląda i czym jest szczęście mieszkańców metropolii.

W lipcu w Muzeum Sztuki Nowoczesnej pokazana zaś zostanie instalacja wideo przygotowana przez Raqs Media Collective z New Delhi, trójkę znanych hinduskich dokumentalistów, którzy na kanwie wątków z życia Róży Luksemburg i jej tekstu "Akumulacja kapitału", opowiadają o obietnicach nowego początku i o klęskach.

W ramach projektu "The Promised City" przygotowano także cykl wykładów antropologów, badaczy kultury miejskiej i architektów, które odbywać się będą w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat oraz specjalny cykl filmów, który zostanie pokazany w ramach 7. Festiwalu Planete Doc Review. Zaplanowano też debatę na temat tego, czy Warszawa jest prawdziwą metropolią.

Zorganizowane zostaną też specjalne literackie i dziennikarskie podróże. "Świat w notesie" (tak w tłumaczeniu na polski brzmi niemiecki tytuł "Lapidariów" Ryszarda Kapuścińskiego") - tak nazwano przedsięwzięcie, w ramach którego kilkoro dziennikarzy "Gazety Wyborczej", "Der Tagesspiegel" i "DNA India" na kilka tygodni zamieni się miejscami pracy i będzie starało się opisywać otaczającą rzeczywistość na łamach miejscowych dzienników. Podobną wymianę i czasowy pobyt w innych miastach zaproponowano też kilku pisarzom. Ze strony polskiej do projektu zaproszono Sylwię Chutnik i Wojciecha Kuczoka.

Polska odsłona projektu "The Promised City" potrwa do sierpnia. Jesienią projekt przeniesie się do Mumbaju.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama