Wyraźna i jasno określona tożsamość Kościoła jest jego atutem w przekazie medialnym – pod tym hasłem rozpoczęło się w Rzymie trzydniowe szkolenie dla rzeczników prasowych instytucji kościelnych, w sumie 300 osób.
Wśród prelegentów dominują organizatorzy szkolenia, mianowicie wykładowcy Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża, a także specjaliści ze środowisk pozakościelnych. Swoimi doświadczeniami dzielą się też dziennikarze-watykaniści, między innymi z New York Timesa, Frakfurter Allegemeine Zeitung czy Corriere della Sera, jak również rzecznicy prasowi episkopatów USA, Włoch i Słowacji.
Na szkoleniu nie zabraknie przedstawicieli Watykanu, w tym dyrektora Biura Prasowego, ks. Federica Lombardiego SJ, oraz przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, abp. Claudia Marii Cellego. Uczestnicy szkolenia pracują nad konkretnymi przypadkami, jak na przykład sposób prezentowania kościelnych skandali w New York Timesie, medialna obsługa papieskiej wizyty w rzymskiej synagodze, przygotowanie mediów do przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Madrycie oraz podróży Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii. Poruszona również zostanie kwestia portali społecznościowych oraz możliwości, jakie otwierają one przed Kościołem.
Kościelne biura informacji powinny przyjąć w pełni konsekwentną strategię przekazu – powiedział na otwarcie szkolenia prof. José Maria La Porte. Muszą przygotowywać materiały dla różnych rodzajów mediów, zarówno tych, które tematykę kościelną traktują poważnie i są gotowe do głębszej refleksji, jak i dla tych, które stanowią medialne fast-foody: to znaczy przekazują informacje najnowsze i w bardzo powierzchownej formie. Zdaniem profesora rzymskiej Santa Croce kościelni rzecznicy muszą też stać się prawdziwymi partnerami w debacie publicznej, nie obawiając się podejmowania kwestii delikatnych czy kontrowersyjnych. Po każdej takiej debacie powinno się jednak wydać dokument, który w sposób jasny i zwięzły przedstawia stanowisko Kościoła na dany temat.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.