Wehikuł budowania osobistej pomyślności

Unia Europejska stała się jakby wehikułem dla bardzo wielu ludzi do budowania osobistej pomyślności - uważa europoseł SLD Marek Siwiec. Jego zdaniem jednak Polska niewystarczająco dba o swoją pozycje w regionie i w zbyt małym stopniu promuje swoje kadry.

"Gdy patrzymy na statystyki, na handel, na gospodarkę, na rynek pracy, to według mnie jest to bardzo pozytywny okres. Unia Europejska stała się jakby wehikułem dla bardzo wielu ludzi do budowania takiej osobistej pomyślności. Szkoda tylko, że za mało nas jeszcze z tego korzysta" - powiedział PAP Siwiec komentując sześć lat obecności Polski w Unii Europejskiej.

Zaznaczył, że ten okres sześciu lat, bardzo trudno jest spuentować jednym zdaniem. Siwiec dzieli go na trzy okresy w zależności od tego, która partia aktualnie rządziła w Polsce. "Pierwszy okres, ten rozbiegowy, kiedy byliśmy pełni entuzjazmu jest związany z rządami lewicy i trwał mniej więcej rok. Później oddaliśmy władzę PiS i to był bardzo niedobry okres. Za czasów PiS straciliśmy bardzo dużo wiarygodności europejskiej. Później nastąpił czas Platformy; można powiedzieć, że teraz nie generujemy konfliktów, ale też mamy stosunkowo niewielkie osiągnięcia. jeżeli chodzi o nowe pomysły" - ocenił europoseł.

W jego opinii Polska ma dwa główne problemy ze swoim członkostwem w UE. "Pierwszy problem to niedostateczna dbałość o nasze kadry i promowanie w strukturach europejskich młodych ludzi, którzy są na początku drogi zawodowej" - powiedział.

Zauważył, że wprawdzie Jerzy Buzek jest przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, ale - według niego - nie jest to potwierdzenie jakieś szerszej tendencji. "Przewodniczący europarlamentu za półtora roku przestaje być przewodniczącym. Ja mam wrażenie, że to będzie miłe wspomnienie, a nie trwały urobek" - podkreślił.

Według Siwca drugi problem to osłabienie pozycji Polski wśród sąsiadów. Uważa on, że w stosunkach z Ukrainą panuje "pewien zastój", w stosunkach z Czechami przyjaźń "dwóch eurospceptycznych prezydentów Kaczyńskiego i Klausa" nie pociągnęła za sobą kontaktów rządowych, brakuje relacji na wysokim szczeblu ze Słowacją, a w kontaktach z krajami bałtyckimi, szczególnie w kontaktach z Litwą "doznajemy głównie rozczarowań". "Wydaje mi się, że to jest coś, co nam zdecydowanie utrudnia budowanie pozycji w Unii Europejskiej" - podkreślił Siwiec.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2
  -1°C Sobota
  dzień
  0°C Sobota
  wieczór
  -1°C Niedziela
  noc
  -1°C Niedziela
  rano
  wiecej »