W warszawskiej archikatedrze rozpoczęła się uroczysta msza św. sprawowana w intencji ojczyzny. Uczestniczy w niej m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
Mszę celebruje metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Obecni są m.in. szef MON Bogdan Klich, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, żołnierze i poczty sztandarowe.
Z okazji odbywającego się w poniedziałek święta 3 maja przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojska będą uczestniczyć w centralnych obchodach święta w Warszawie. Pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski weźmie udział w uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W kościołach odbędą się msze w intencji ojczyzny.
Z powodu niedawnej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęli prezydent i najwyżsi dowódcy wojska, nie zostaną w tym roku wręczone nominacje generalskie. Także warszawski ratusz odwołał zwyczajowe przemarsze grup rekonstrukcyjnych i piknik historyczny w parku Łazienki.
Uchwalona w 1791 roku Konstytucja 3 maja jest często uważana za drugą na świecie - po amerykańskiej - i pierwszą w Europie ustawę regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Próbę wprowadzenia konstytucji, ustanawiającej m.in. trójpodział władz i pewne gwarancje praw także dla warstw nieuprzywilejowanych, udaremniły w 1792 roku konfederacja targowicka, zawiązana przez magnatów niechętnych nowemu ustrojowi, i wkroczenie wojsk rosyjskich.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.